back to top

Starter gjenvinning av glass med miljøgifter

Lysaker Glass AS tar et grønt grep ved å bytte ut 384 vinduer med isolerglass som inneholder miljøgiften klorparafiner på Lysaker Torg.

I et samarbeid med Glass og Fasadeforeningen, Norsk Gjenvinning og Backe Entreprenør, sikres det at det farlige avfallet blir gjenvunnet til bygningsisolasjon.

Farlig avfall

Dette er et stoff klassifisert som farlig avfall, og krever derfor spesiell håndtering. Gjennom et 20-års samarbeid med Miljødepartementet har Ruteretur og Glass og Fasadeforeningen samlet inn over 1 million isolerglassruter med PCB i fugelimet.

Disse glassene har blitt gjenvunnet til glassvatt, og miljøgiftene har blitt behandlet i henhold til forskrifter. Norsk Gjenvinning har vært en nøkkelaktør i dette arbeidet.

PCB historie

– Vinduer med PCB er snart historie i våre bygg. Nå står vi overfor utfordringen med å håndtere vinduer som inneholder andre miljøgifter som klorparafiner og ftalater, sier Jonas van Zwieten Sivertsen, faglig leder i Glass og Fasadeforeningen.

– Med dette pilotprosjektet ønsker vi å vise at innsamlingsordningen for PCB-ruter kan utvides til å omfatte alle typer vinduer, noe som er etterspurt i markedet, heter det i en pressemelding.

Lysaker Torg

Backe Entreprenør, som utfører rehabiliteringen av Lysaker torg 6 – 12 i Bærum. På vegne av byggherre har Real Kapital og gårdeier SG Eiendom, har inkludert vindusbytte som en del av prosjektet for å forbedre byggets isolering og redusere energiforbruket.

Initiativet representerer et viktig skritt mot en mer bærekraftig byggebransje, og viser hvordan samarbeid kan føre til innovative løsninger for miljøvennlig avfallshåndtering, heter det videre.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Thor-Ivar Guldberg er utdannet journalist ved Norsk journalisthøgskole i Oslo. Han har vært innom en rekke redaksjoner i media, aviser, radio og TV samt organisasjoner og byråer innen kommunikasjon og PR.

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Regjeringen strosser folket ved å tillate buejakt

Den nye viltloven kan åpne for buejakt i Norge.

Fritt fram, ulv er fritt vilt 

Av Ida Skjerden, Aktivt Rovdyrvern (ARV) Løten og Vang beitelag, søkte 12.04.2025 om forebyggende skadefelling av en ulv. Statsforvalteren ga heldigvis avslag på denne søknaden...

Torvforbud får ikke effekt før om lenge

Forbud mot nye torvuttak har både styrker og svakheter når det gjelder klimaeffekt.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!