Det er både titt og ofte at klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen (Ap) får brev om rovdyrpolitikken. Noen av disse utmerker seg mer enn andre.

I en nylig henvendelse til klima- og miljøministeren lanserer en borger en konspirasjonsteori om hva som «egentlig» er årsaken til problemene Norge opplever i forhold til sin rovdyrpolitikk på det internasjonale planet.

En mann fra en kommune ikke langt fra Oslo, viser i sitt brev til statsråden at han har en sterkt interesse for bruk av skog og utmark, og opplyser at han har viet over 20 år på å studere rovdyrpolitikk.

Han opplyser å ha hatt flere verv i organisasjoner både lokalt og nasjonalt, men har nå valgt å stå som «freelancer», som han skriver. Hans hovedfokus har vært forvaltning av ulv, men hans studier har også omfattet bredere aspekter av rovdyrpolitikken.

– Jeg er sterkt opptatt av rovdyrpolitikk, spesielt forvaltning av ulv. Det tegner seg et klart bilde av hvordan hele rovdyrpolitikken er sammensveiset i en internasjonal rewildingideologi som startet i 1948 med etableringen av International Union for the Protection of Nature (IUPN). Nå med navnet International Union for Conservation of Nature (IUCN), skriver han og viser til at denne hovedorganisasjonen har en rekke medlems- og hjelpeorganisasjoner i ryggen.

– Det er knyttet kontakter til mange lands styrende organer inklusive EU. Vårt land har kontakter både i KLD og MD, vi betegnes av IUCN som et «Focal Point». Det er et sterkt ønske om at statsråden kunne fortelle om sin kunnskap om både internasjonal så vel som nasjonal sammenheng i rovdyrpolitikken, og hvordan Norge er knyttet opp mot IUCN og dens medarbeiderorganisasjoner?