Samtidig som verdens nasjoner diskuterer klimaoppvarming i Dubai, melder Meteorologisk institutt at det ikke har vært så kaldt i Norge siden 2010.

Det betyr over hodet ikke nor argument som kan slå ihjel fakta om klimaoppvarming, men at det nettopp blir større værutslag i ulike deler av året og ulike steder i verden. Det er den totale oppvarmingen i hele verden møtet i Dubai handler om.

Ifølge en melding fra Meteoroligisk instututt var november kald i Norge. Temperaturen endte 3,5 grader under normalen. Globalt ligger november an til å bli den sjette måneden på rad med rekordhøye temperaturer, med ekstremt høy margin.

De endelige tallene for global gjennomsnittstemperatur i november blir ikke klare før om noen dager, men alt nå ser klimaforskere verden over at temperaturene er oppsiktsvekkende høye. 

– Det er veldig uvanlig at det har vært rekordvarmt så mange måneder på rad. Det er helt eksepsjonelt at det er så store sprang fra tidligere rekorder, sier Reidun Gangstø, klimaforsker ved Meteorologisk institutt. 

I Norge var derimot måneden kald. Den laveste minimumstemperaturen var -31,8 grader, og ble registrert den 14. november i Kautokeino. 

Kjøligere luftmasser fra nord

På denne tiden av året har det mye å si hvor vinden kommer fra. Kommer vinden fra vest over havet, tar den med seg mild og fuktig luft. Kommer vinden fra øst og nordøst får vi kaldt og tørt vær. 

– I november har lavtrykkene i hovedsak beveget seg sør for Skandinavia. Det har gjort at vi har fått vind fra øst med kaldt og tørt vær, sier Jostein Mamen, klimaforsker ved Meteorologisk institutt. 

Akkurat hvorfor dette skjedde i november er vanskelig å si, men det er naturlig å tro at isutbredelsen i Arktis spiller en rolle, forklarer Hans Olav Hygen, klimaforsker ved Meteorologisk institutt.

– Når det er så lite is i Arktis som nå, så er det klart at det har konsekvenser globalt. Lite sjøis fører til at det blir mindre kontrast mellom temperaturene i ekvator og polområdene, som igjen kan påvirke hvordan luftmassene beveger seg, sier Hygen. 

Akkurat nå er utbredelsen av sjøis i Arktis den 8. laveste siden 1978. Det er mindre is enn vanlig i kystområdene nord for Canada og Alaska, i Barentshavet og østlige Karahavet. I Grønlandshavet er det uvanlig mye is for tiden. 

Ekstremt kaldt i nord

Årets november er den 13. kaldeste i måleserien som går tilbake til 1900. I det meste av landet var det «Kaldt» eller «Svært kaldt». I deler av Trøndelag og Nordland var november «Ekstremt kald». For landet som helhet endte måneden 3,5 grader under normalen.