Hjortejakta i Norge går over alle støvleskafter, etter at det for siste sesong ble felt 50.100 hjort.
Det er nye tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB) som viser at utbygget fra elg og hjortejakta stiger. I løpet av den siste jaktsesongen ar økningen på åtte prosent.
– Det har aldri tidligere blitt registrert høyere antall felte hjort i Norge. For første gang på mange år ble det også registrert økt utbytte fra elgjakta med 31 700 felte elg, en økning på fem prosent fra året før, skriver Landbruks- og matdepartementet i en pressemelding.
– Hjort og elg er viktig og positivt for mange i Norge, men hjorteviltet kan også medføre ulemper i form av blant annet beiteskader og trafikkpåkjørsler. Disse tallene sier meg at forvaltningen, særlig grunneiere og jegere, gjør en formidabel innsats med å forvalte hjorteviltet i Norge på en god måte, sier landbruks- og matminister Olaug Bollestad i pressemeldingen.
Jakta og det høstbare viltet representerer også verdier i form av rekreasjon, folkehelse og sunt viltkjøtt som gir muligheter for næringsutvikling, noe jeg også er opptatt av å legge til rette for, sier hun.