Regjeringen har foreslått en betydelig økning i kapitaltilførselen til «Nysnø», med ekstra 1,86 milliarder kroner. Dette er en del av en større satsing på grønn omstilling av næringslivet, og vil gi Nysnø en investeringskapitaløkning på over 50 prosent.
Nysnø er et investeringsselskap som bidrar med vekstkapital og investerer i selskaper som løser klimautfordringer. Investeringsmandatet er teknologinøytralt og understøtter omstilling og teknologiutvikling på tvers av ulike energibærere, ifølge regjerignen.no. Med den økte kapitaltilførselen vil Nysnø kunne bidra enda mer til å kutte utslipp og gi bedre forutsetninger for nye bedrifter som skal gi oss fremtidens løsninger.
Grønt Industriløft
Regjeringen varslet i Grønt Industriløft en betydelig økt kapitaltilførsel til Nysnø allerede inneværende år. Midlene til Nysnø er en del av satsningen på 15 milliarder kroner til regjeringens oppdaterte Veikart for grønt industriløft. Målet med satsningen er å få fortgang på store grønne industriprosjekter og bidra til å utvikle banebrytende teknologi som Norge og verden trenger.
Næringsministerens visjon
– Norske bedrifter skal gjennom den største omstillingen i historien. Privat kapital skal lede an, men felleskapet skal også stille opp. Vi må være målrettet og satse på de virkemidlene som gir størst effekt. Nysnø investerer i selskaper og fond som utvikler grønne løsninger. Den kraftige økningen i kapitaltilførsel skal bidra til å kutte utslipp og skape nye jobber, sier Vestre.
Grønn fremtid
Denne satsingen er et klart signal om at regjeringen er seriøs om å støtte grønn omstilling i næringslivet. Med denne betydelige økningen i kapitaltilførselen til Nysnø, er det klart at fremtiden for norsk næringsliv er grønn.