Denne arten er ny for Norge, men det ble ikke kjent før det hadde gått 12 år.

Ifølge Birdlife Norge er det et 12 år gammelt bilde som avslører den nye arten for landet. I 2009 ble arten avskrevet som en unglunde eller at det var snakk om uvanlig farge hos fuglen.

Etter en ny granskning av fotografier slår Tomas Aarvak i LRSK Finnmark fast at det er hornugle som er sett på det aktuelle bildet.

Birdlife melder at hornlunde er ganske lik den hjemlige lunda. Hornlunde har imidlertid mer gult og rødt nebb, mens den vanlige lunda på norskekysten har blått og rødt nebb.

Meld deg på nyhetsbrevet

Faunas nyhetsbrev gir deg fri tilgang til enkelte notiser og daglige nyheter – for full tilgang trenger du et abonnement.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.