back to top

Fryktet snylter funnet på denne invasjonsarten

Forskere ved Havforskningsinstituttet har oppdaget lakselus på pukkellaks, en invaderende stillehavslaks, under sommerens overvåkning av lakselus.

Pukkellaks, kjent for sin motstandsdyktighet mot lakselus, har vist seg å være en potensiell vert for disse parasittene.

– De hadde i snitt færre lus enn våre stedegne laksefisker. Men pukkellaksene utgjør et stort antall mulige verter og kan dermed legge til rette for mer lakselus i sjøen, forklarer havforsker Rosa Maria Serra-Llinares på nettsidene til Havforskningsinstituttet.

Immunitet reduseres med alderen

Pukkellaksens motstandsdyktighet mot lakselus er mest fremtredende hos ung fisk som nylig har vandret ut fra elven.

– Immuniteten ser ut til å forsvinne eller bli redusert når pukkellaksene blir kjønnsmodne og trekker mot kysten igjen, forklarer Serra-Llinares.

Skottelus dominerer

Under sommerens overvåkning fant forskerne 444 lus fordelt på 95 av 216 undersøkte pukkellakser fra tre steder langs kysten i Troms og Finnmark.

– 74 prosent var skottelus, mens 20 prosent var voksne lakselus. De unge, fastsittende lakselusene utgjorde bare seks prosent, men funnet viser at også pukkellaks kan bli infisert av lakseluslarver, sier Serra-Llinares.

Rekordhøye nivåer av skottelus

Det ble observert mer lus på sjøørret i Jarfjord enn de forrige fem årene, spesielt skottelus.

– Aldri før har vi sett så mye skottelus på sjøørret, hverken i Jarfjord eller andre steder i landet, sier Serra-Llinares1.

En kilde til lusesmitte?

Forskerne kan ikke fastslå om pukkellaksen var en medvirkende årsak til de uvanlig høye nivåene av skottelus.

– Men vi ser at dersom pukkellaksen blir stående i fjord- og kyststrøk i lengre perioder, kan de klart være en kilde til lusesmitte for våre stedegne laksefisker, sier Serra-Llinares.

Fortsatt overvåkning nødvendig

Pukkellaks har blitt den dominerende laksearten i Nord-Norge i oddetallsår, når den kommer til elvene for å gyte. Serra-Llinares understreker viktigheten av fortsatt overvåkning av lakselus på pukkellaks i årene fremover.

– Alt tilsier at store mengder pukkellaks vil fortsette å komme til Nord-Norge i årene som kommer, sier hun.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Thor-Ivar Guldberg er utdannet journalist ved Norsk journalisthøgskole i Oslo. Han har vært innom en rekke redaksjoner i media, aviser, radio og TV samt organisasjoner og byråer innen kommunikasjon og PR.

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Så mange rovdyr ble født i norsk villmark

Nå er tallene for fjorårets rovdyrfødsler klare.

Naturviterne fornøyd med penger på statsbudsjettet

Viktig og riktig prioritering å styrke forskningsinnsatsen i nordområdene.

Slik brenner de skogen – for å redde naturen

Naturreservat står i flammer – men alt skjer under full kontroll. Dette skal de oppnå!

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!