Norsk ornitologisk forening mener at forbudet mot nydyrking av myr er en av de største seirene for naturvernet i nyere tid.

Naturvernrådgiver Martin Eggen i foreningen skriver på egne hjemmesider at et forbud var det enest riktige for å ta vare på artene i jordbrukslandskapet.

De siste 12 årene frem til 2018 var det en bobling i antall søknader om nydyrking i Norge. Spørsmålet han stiller er om myra nå er reddet?

– Naturlig nok nydyrkes det meste av myra i tilknytning til allerede eksisterende jordbruksvirksomhet. Slik forsvinner ikke bare viktige leveområder for våtmarksfugler. Også mange «jordbrukstilknyttede» arter er avhengige av tilstrekkelig med udyrket areal for å kunne gjennomføre hekkingen.

Ifølge tall fra Miljødirektoratet er tilbakegangen for fugler i kulturlandskapet på hele 40 % siden 2000.  Også NOFs nye rapport «Tiltak for bakkehekkende fugler i jordbrukslandskapet» påpeker at tilstrekkelig med natur i jordbrukslandskapet er av stor betydning for fuglelivet, heter det.

Foreningen mener at jordbruket fortsatt utgjør et betydelig press på viktig natur over store deler av landet.

Meld deg på nyhetsbrevet

Faunas nyhetsbrev gir deg fri tilgang til enkelte notiser og daglige nyheter – for full tilgang trenger du et abonnement.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.