back to top

ARV går til juridisk frontalangrep på ulvejakt i ulvesonen

- Advertisement -

Aktivt Rovdyrvern (ARV) bestrider lovligheten av ulvejakt i ulvesonen. De mener at vilkårene for lisensfelling ikke er oppfylt og at jakten truer ulvebestandens overlevelse.

ARV har sendt en klage til Statsforvalteren i Oslo Viken, Statsforvalteren i Innlandet, Miljødirektoratet og Klima- og miljødepartementet. De bestrider at vilkårene for lisensfelling innenfor ulvesonen i region 4 og 5 er oppfylt.

– ARV bestrider at vilkårene for lisensfelling innenfor ulvesonen i region 4 og 5 er oppfylt, står det i klagen.

Ulvebestanden på bestandsmålet

ARV argumenterer for at ulvebestanden på norsk side av grensen ligger på bestandsmålet, ikke over. De mener det er lovstridig og gir ingen mening å skyte bestanden ned under bestandsmålet.

– I år ligger ulvebestanden på norsk side av grensen PÅ bestandsmålet, ikke OVER. Det er følgelig lovstridig og gir ingen mening å skulle skyte bestanden ned UNDER bestandsmålet, skriver ARV i klagen.

Felling under visse forutsetninger

ARV påpeker at felling bare kan gjennomføres dersom det ikke finnes annen tilfredsstillende løsning ut fra prinsippet om geografisk differensiert forvaltning, og uttaket ikke truer bestandens overlevelse.

– Felling kan bare gjennomføres dersom det ikke finnes annen tilfredsstillende løsning ut fra prinsippet om geografisk differensiert forvaltning og uttaket ikke truer bestandens overlevelse, sier ARV.

ARV krever forvaltningens redegjørelse

ARV krever forvaltningens redegjørelse for hvilke forhold som kan knyttes til hvert av de valgte revirene, som umuliggjør en eneste annen løsning enn å drepe intakte familiegrupper av ulv.

– ARV krever forvaltningens redegjørelse for hvilke forhold som kan knyttes til hvert av de valgte revirene, som umuliggjør en eneste annen løsning enn å drepe intakte familiegrupper av ulv, skriver ARV i klagen.

Rovviltnemndene bryter mandat

ARV mener at rovviltnemndene med sitt vedtak aktivt motarbeider bevaring av rovdyrene, og med det bryter sitt mandat tilknyttet den stortingsvedtatte, todelte målsettingen.

– ARV mener at rovviltnemndene med sitt vedtak aktivt motarbeider bevaring av rovdyrene, og med det bryter sitt mandat tilknyttet den stortingsvedtatte, todelte målsettingen, sier ARV.

Truer bestandens overlevelse

ARV hevder at jakten truer bestandens overlevelse og at forvaltningen ikke er tydelig på hvordan den definerer «bestanden».

– Ett av de viktigste vilkårene for lovlig lisensjakt er at uttaket ikke truer bestandens overlevelse. ARV opplever at forvaltningen ikke er tydelig på hvordan den definerer «bestanden», skriver ARV i klagen.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Jubel blant verneorganisasjonene, men kritikken hagler mot fortsatt bunntråling

Regjeringen har i dag vedtatt å opprette tre store nullfiskeområder i Oslofjorden som forbyr all fiskeri- og fangstaktivitet. Miljøorganisasjonene jubler over de historiske tiltakene,...

Sportfiskerne mener seg urettferdig behandlet

Sportsfiskerne mener fiskeforbudet i Oslofjorden ikke er faglig begrunnet.

Drastisk skritt: Forbudt å fiske i store deler av Oslofjorden

Drastisk skritt: Forbudt å fiske i store deler av Oslofjorden

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!