back to top

– Sårt tiltrengt seier for ulven

- Advertisement -

Borgarting lagmannsrett slår fast at fellingen av ulveflokkene Julussa og Osdalen i 2018 var ulovlig.

– Dette er en sårt tiltrengt seier for ulven og for naturen. For hvert eneste år mister vi mer natur, så vi må ta vare på våre kritisk truede dyrearter i Norge. Vi er svært fornøyde med at retten slår fast at Norge har et selvstendig ansvar for å verne den felles sør-skandinaviske ulvebestanden, sier Karoline Andaur, fungerende generalsekretær i WWF Verdens naturfond.  

WWF tok staten til retten i 2017, med bakgrunn i at den norske rovdyrforvaltningen strider med Grunnloven, naturmangfoldloven og Bernkonvensjonen. WWF tapte først saken i Oslo tingrett, før den kom opp i Borgarting lagmannsrett i desember i fjor. 

– Dommen fra lagmannsretten er svært lang og omfattende. Nå skal vi gå grundig gjennom den for å forstå rettens syn og hva alle implikasjonene av den vil bli, sier Andaur. 

Bør føre til endringer

Lagmannsretten kom frem til at staten brukte loven feil da de tildelte lisensfellingskvoter i ynglende flokker i 2017 og 2018, mer nøyaktig naturmangfoldlovens paragraf 18 c. Denne samme paragrafen har blitt brukt for å begrunne skyting av ulv innenfor ulvesonen hvert år siden.

– Dette er en viktig avgjørelse for rettssikkerheten til norske arter, sier Andaur.   

Hun forventer at dommen vil føre til endringer i hvordan staten forvalter truet norsk natur fremover. 

– Vi står midt i en naturkrise. På verdensbasis har vi allerede mistet over halvparten av våre ville dyr de siste femti årene. Likevel har myndighetene i flere år åpnet for omfattende lisensjakt som holder ulvebestanden på permanent kritisk truet nivå, sier Andaur.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Hvor mye jakt tåler naturen?

Titusener av jegere drar ut i terrenget denne høsten, samtidig som forskere starter verdens største jaktstudie på rype og skogsfugl.

Forbud stopper avskoging fra nyttår

Nye regler snur opp ned på norsk skognæring.

Hva skjer med rovdyrene når MDG får større makt?

Hva skjer med rovdyrene når MDG får større makt?

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!