back to top

MDG og NOAH arbeider for å endre grunnloven

- Advertisement -

I samarbeid med NOAH har Miljøpartiet De Grønne nylig fremmet et forslag som skal kunne sikre dyrs egenverdi i en ny grunnlovsparagraf.

NOAH har bidratt til forslaget, og mener Norge vil bli hengende etter om vi ikke anerkjenner dyr i Grunnloven.

Å anerkjenne dyrs egenverdi i Grunnloven vil både gagne respekt for dyr og styrke naturvernet. Grunnlovsendringer krever 2/3 flertall i Stortinget, og NOAH håper nå at det er tverrpolitisk støtte for å heve dyrs status.

I 2010 fikk NOAH gjennomslag for at den nye dyrevelferdsloven erkjenner at «dyr har en egenverdi uavhengig av den nytteverdien de måtte ha for mennesker». NOAH har jobbet i mange år for at dette prinsippet om dyrs egenverdi og hensyn til deres rettigheter, også skal tas inn i Grunnloven.

I år ble Belgia det tiende landet i verden som nevner hensyn til dyr i landets grunnlov, og de ble anerkjent som «sansende skapninger». Fra før av har Sveits, India, Brasil, Slovenia, Tyskland, Luxembourg, Østerrike, Italia og Egypt inkludert hensyn til dyr i sin grunnlov. India var verdens første land som nevnte dyr i grunnloven i 1976 – og gir borgerne en plikt til å ha «medfølelse med dyr».

– Økt kunnskap om dyr, tvinger frem økt respekt og hensyn til deres behov. Som ledd i dette må også Grunnloven i Norge anerkjenne dyrs egenverdi og rettigheter. En rekke land har nylig endret eller diskuterer å endre sine grunnlover for å inkludere hensyn til dyr. Det blir stadig viktigere å anerkjenne dyr som sansende skapninger i motsetning til ting, sier Siri Martinsen, veterinær og leder i NOAH.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Krav om 170 ulver i Norge: – Bestanden på randen av kollaps

Slår alarm om ulven i Norge, og krever minimumsnivå på 170 ulver i for å unngå utryddelse.

Klimavarsel fra dypet: Nordsjøen overrasker forskerne med sensasjonelt funn

Et internasjonalt forskningstokt har nylig avslørt overraskende og tankevekkende funn fra Nordsjøen.

Historisk havørnprosjekt fullført etter 18 års samarbeid

Fire norske havørner sluppet fri i Killarney nasjonalpark markerer slutten på et unikt restaureringsprosjekt.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!