back to top

Reindriftere får ikke skyte kongeørn

- Advertisement -

Statsforvalteren i Troms og Finnmark har avslått søknaden om skadefelling av kongeørn som har drept reinkalver.

Reinbeitedistriktet Gielas har opplevd tap av reinkalver til kongeørn under årets kalving, og har dokumenterte rovdyrskader etter kongeørn i Gratangen i Troms.

Statsforvalteren har avslått søknaden om skadefelling av ørn, basert på rovviltforskriften og naturmangfoldloven. Regelverket krevet at skadefelling må rettes mot spesifikke individer som kan identifiseres som en vesentlig trussel. Denne forutsetningen er ikke innfridd i denne søknaden, ifølge statsforvalteren.

Utfordrende å identifisere

Statsforvalteren har vurdert søknaden i lys av naturmangfoldlovens prinsipper og rovviltforskriftens strenge krav. Erfaringer fra tidligere tilfeller viser at det er utfordrende å identifisere og felle spesifikke «problemindivider» av kongeørn, ettersom disse rovdyrene kan vandre over store områder.

Til tross for dokumentasjon på ørnens angrep, er det vanskelig å fastslå om det er samme individ som står bak alle angrepene. Statsforvalteren peker også på utfordringene med å gjennomføre skadeforebyggende tiltak som kan redusere risikoen for fremtidige angrep uten å forstyrre andre deler av økosystemet.

Ikke bestemt invidid

– Statsforvalteren avslår søknaden. Vi har lagt avgjørende vekt på at felling ikke med sikkerhet kan rettes mot ett bestemt skadegjørende individ som har en høyere predasjonstakt på reinkalv enn andre kongeørner, skriver Andreas Vikan Røsæg, seniorrådgiver hos Statsforvalteren, i konklusjonen i vedtaket.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Håper på vendepunkt i kampen om gruveavfall

Etter støtte fra EFTA-domstolen kan det bli et vendepunkt i en av Norges mest langvarige miljøstrider.

Helikopter og motorsag mot fremmede sorter

Fremmede sorter utgjør en alvorlig trussel mot norsk natur. Nå setter staten inn både helikopter og motorsag for å stoppe dem.

Norge får for første gang en klimastrategi for utenrikstjenesten

Norge lanserer for første gang en klimastrategi for utenrikstjenesten.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!