back to top

Naturskade: Dette må du vite for din eiendom

- Advertisement -

I statsråd fredag ble det vedtatt nye regler for naturskadeforsikring som skal tre i kraft 1. januar 2025. Blant annet skal det etableres en ordning der forsikringsselskapene skal sette av naturskadekapital i et fond, til bruk i underskuddsår.

Naturskadeforsikringsordningen i Norge er på mange måter unik. Ordningen sikrer trygghet for den enkelte og kriseberedskap ved naturulykker. I mange land risikerer man å stå på bar bakke hvis hus og hjem blir ødelagt av naturskader. Denne ordningen gjør at dette ikke er tilfellet i Norge, og de som opplever skade på grunn av naturkreftene, får et forsikringsoppgjør.

Kritikk av tidligere ordning

Enkelte deler av ordningen har likevel fått kritikk. Tidligere har forsikringspremien over tid vært satt for høyt. Dette har ført til at noen forsikringsselskap har opparbeidet seg stor naturskadekapital – noe som er uheldig, blant annet av konkurransehensyn.

Ny ordning for naturskadekapital

Det er derfor vedtatt å etablere en ordning der forsikringsselskapene skal sette av naturskadekapital i et fond som blir forvaltet av Norsk naturskadepool. Ordningen innebærer at naturskadekapitalen i poolen skal vokse i år med overskudd, og at selskapene skal kunne trekke på naturskadekapitalen i år med underskudd. Det blir også etablert en overgangsordning. Endringene skal bidra til å sikre at naturskadekapitalen, og avkastningen den genererer, blir brukt til å dekke naturskader. Endringene vil også gi mer likeverdige forutsetninger for konkurranse mellom forsikringsselskapene.

Ny forskrift om naturskade

I forbindelse med lovendringene er det vedtatt en ny forskrift om naturskadeforsikring, som gir nærmere regler om naturskadeforsikringsordningen. Forskriften fører til dels videre gjeldende forskrifter, men er på mange punkt bygd ut. Endringene gjelder særlig organisering og oppgaver i poolen.Både lovendringene og forskriften trer i kraft 1. januar 2025.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Krav om 170 ulver i Norge: – Bestanden på randen av kollaps

Slår alarm om ulven i Norge, og krever minimumsnivå på 170 ulver i for å unngå utryddelse.

Klimavarsel fra dypet: Nordsjøen overrasker forskerne med sensasjonelt funn

Et internasjonalt forskningstokt har nylig avslørt overraskende og tankevekkende funn fra Nordsjøen.

Historisk havørnprosjekt fullført etter 18 års samarbeid

Fire norske havørner sluppet fri i Killarney nasjonalpark markerer slutten på et unikt restaureringsprosjekt.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!