Miljøpartiet De Grønne (MDG) klarte ikke å oppnå noen av sine fire mål i det siste valget, ifølge partiets egen evalueringsrapport.
Partiet gikk tilbake i alle landets fylker, mistet makten i de største kommunene, og klarte ikke å omstille flere kommuner i grønn retning.
MDGs fire mål
Før valget hadde MDG fire mål: å gjøre tidenes valg, stille flere lister enn noen gang, beholde makten der de styrte fra før, og omstille flere kommuner i grønn retning. Men ifølge rapporten, nådde de ingen av disse målene.
– Vi nådde ingen av disse målene, heter det i rapporten.
Tilbakeslag for MDG
MDG gikk tilbake i alle landets fylker. Partiet fikk ingen ordførere eller varaordførere og mistet makten i alle de største kommunene, unntatt Trondheim og Tromsø.– Vi fikk et valgresultat som var dårligere enn det vi ønsket, sier partisekretær Torkil Vederhus i MDG til NRK.
Tar selvkritikk
Etter valget i 2021 la MDG fram en knusende havarirapport som fikk mye oppmerksomhet. Den slo fast at partiet ble oppfattet som «krasse, kompromissløse, umodne og ensporede». Denne gang er det ikke like sterke ord. Tvert imot står det at partiet gjennomførte en «bedre planlagt valgkamp enn noensinne».
– Vi har lagt et grunnlag nå, et fundament, som vi mener er den riktige oppskriften for å vinne valg framover, sier Vederhus til statskanalen.
Konflikt med partier
Partisekretæren mener et hovedproblem i valgkampen var at andre partier valgte å ikke gå i konflikt med MDG i debattene, og i stedet «stjal grønne klær».
– Da tenker jeg spesielt på Høyre, som etter mitt syn bløffet ved å si at de skulle levere omtrent samme politikk, men så velge Frp framfor oss flere steder, sier Vederhus.
Veien videre
På spørsmål fra NRK om det er noe MDGs ledelse selv gjorde feil i valgkampen når partiet tross alt mister posisjonen i mange store kommuner, svarer Vederhus.
– Politikken vår er riktig, og vi skal jobbe for at flere folk får tillit til den i de neste to årene. Det var ikke nok folk som hadde tillit til våre løsninger i dette valget, sammenlignet med det vi skulle ønske.Tags: MDG, valg, politikk, miljø, Norge