Miljødirektoratet bekrefter at en lang rekke utlendinger får delta i lisensjakt på ulv i Norge.
Det er organisasjonen NOAH – for dyrs rettigheter, som 4. januar ba Miljødirektoratet om innsyn i jegerregisteret for å få antall utenlandske lisensjegere som har registrert seg og deltatt i lisensfelling i sesongene 2022/2023 og 2023/2024.
– Begjæringen er behandlet i medhold av offentleglova. Hovedformålet med loven er å legge til rette for at offentlig forvaltning er åpen og gjennomsiktig for å styrke blant annet informasjons- og ytringsfriheten. Å unnta saksdokumenter, journaler og liknende register fra offentligheten krever særskilt unntakshjemmel. Direktoratet finner ikke at det er grunnlag for å nekte innsyn i statistikken som det er begjært innsyn i, skriver seksjonsleder Knut Morten Vangen i Miljødirektoratet til NOAH.
I jaktåret 2022/2023 har 55 utlendinger som har registrert seg som lisensjeger på ulv, mens det til nå i jaktåret 2023/2024 er 38 utlendinger som har registrert seg. Med utlendinger menes personer som bor i utlandet, også norske jegere som bor i utlandet og har utenlandsk jegerutdanning.
– Jegerregisteret inneholder ikke opplysninger om hvem og hvor mange av de som har registrert seg som faktisk har deltatt på lisensfelling, skriver Miljødirektoratet til NOAH.
Veterinær og leder i NOAH, Siri Martinsen, opplyser til Fauna.no at de spurte Miljødirektoratet om dette fordi det har vært et høyt antall utenlandske jegere i den svenske lisensjakten.
– Vi frykter at man i økende grad bruker lisensjakten som en form for «troféjakt»-tilbud, sier Martinsen til Fauna.no.