back to top

Ulvejegere gjorde stor skade

- Advertisement -

Ulvejegere som har skutt to ulver i Aurskog har gjort store skade på bestanden. Statsforvalteren har derfor stanset lisensfelling av ulv i Aurskog kommune. 

Det er svar på DNA-prøver viser at to dyr som ble felt 22. og 23. januar ikke er ulv fra Aurskog-reviret, men er et par ulver som har etablert et ulverevir som tidligere ikke var kjent.  

– Statsforvalteren har mandag fått svar fra Rovdata på DNA–prøver av de to siste individene som er felt i området som er fastsatt for uttak av Aurskog-reviret. Disse to individene tilhører ikke Aurskog–reviret, men viser seg å være et nyetablert par som er kommet inn i området mellom de fra før kjente revirene Mangen og Aurskog. På bakgrunn av denne informasjonen er lisensfellingen stanset umiddelbart, melder Statsforvalteren i Oslo og Viken i en melding.

Det går fram at tispa i ulveparet som er felt har utvandret fra det svenske reviret Stora Bör og er født i 2018 eller 2019. Hannen i paret er født i Rømskog-reviret i 2019. Disse individene var ikke påvist som et par ved den siste foreløpige bestandsrapporten som kom 10. desember 2020. Ulvene ble skutt henholdsvis den 23. januar og 22. januar.

– Statsforvalteren har i løpet av fellingsperioden blitt gjort kjent med revirmarkeringer fra paret, men disse var imidlertid lenger nord og i god avstand fra fellingsområdet. Det har også vært sporet i området mellom markeringene og fellingsområdet uten mistanke om at individene har vandret inn i området. Under lisensfellingen har det vært krevende avveininger mellom å få gjennomført lisensfelling i tråd med departementets vedtak, og å hindre at andre individer blir felt. I slike avveininger vil det alltid være en risiko for feil, og denne risikoen har vært vurdert fortløpende, heter det fra Statsforvalteren.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Krever stopp i ulvejakt: – På randen av utryddelse

Aktivt Rovdyrvern (ARV) har klaget på Statsforvalterens tillatelse til å felle ulv i åtte kommuner i Innlandet.

Fire grønne partier kan redde klimaet

Greenpeace peker på de klimavennlige partiene foran høstens stortingsvalg.

Starter jakt på mulig genetisk viktig ulv

Starter jakt på ulv før den genetiske statusen er avklart.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!