Du ser bare én av sakene

Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.

Les alle sakene

Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har avslått søknaden om å bygge Døvik 2 kraftverk i Strand kommune.

Tiltaket ville rammet truede naturtyper som kystmyr og kystlynghei, og ifølge NVE kan skadene ikke avbøtes. Dermed er selskapet Hydronors planer lagt på is.

Store naturinngrep ved kystmyr og lynghei

NVE har vurdert Hydronors planer om å overføre sideelven Døvikåna og regulere Paddevatnet med én meter. Kraftverket var ment å erstatte dagens Døvik kraftverk, som ble satt i drift i 2004, og ville økt produksjonen med om lag 5,5 gigawattimer årlig. Direktoratet kom likevel til at utbyggingen ville være for ødeleggende for naturverdiene i området.

Myrarealet som ville blitt berørt fungerer i dag som karbonlager, samtidig som den sterkt truede kystlyngheia står i fare for permanent fragmentering. Begge deler veier tungt når NVE vurderer slike saker.

STØTT FAUNA.NO

Vil du være med og styrke Fauna.no?

Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.

Støtt med Vipps #658029 Støtte til Fauna.no

Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.

Åpne Vipps og søk etter 658029.

Søk 658029 i Vipps

QR-kode for støtte til Fauna.no Skann med Vipps Velg beløpet selv

Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.

– Omsynet til førekomstar av utvalde naturtypar skal vege tungt for utfallet i slike saker. NVE meiner at det ikkje er mogleg å redusere ulempene for kystmyra og kystlyngheia tilstrekkeleg med avbøtande tiltak, seier Carsten Jensen, seksjonsleiar i NVE i en pressemelding.

Paddevatnet og rødlistet natur

En del av prosjektet innebar å demme opp Paddevatnet. Ifølge NVE ville dette kunne føre til utvasking av myr og skade de verdifulle naturtypene gammel fattig sumpskog og flomskogsmark. Flomskogsmark er rødlistet med betegnelsen sårbar, og både den og sumpskogen finnes i svært små arealer i området som ville blitt regulert.

– NVE meiner at kraftgevinsten på 0,2 GWh som ein får ut av å regulere Paddevatnet ikkje veg opp for ulempene ved tiltaket. Konsekvensane for myr og verdifulle naturtypar er hovudårsakane til at vi avslår Døvik 2 kraftverk, seier Jensen.

Med avslaget er Døvik 2-utbyggingen lagt død, og Døvik kraftverk fra 2004 vil fortsette som før. For Hydronor er dette et tilbakeslag, men er samtidig en seier for naturvernet.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.