Du ser bare én av sakene
Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.
Allerede abonnent? Logg inn
Nordnorske miljøer får fem millioner kroner i støtte til en testarena for null- og lavutslippsfly, i Nord-Norge.
Nå skal både digitale simuleringer og fysiske tester sikre bærekraftige løsninger for hele verden.
Nord-Norge har fått fem millioner kroner i støtte fra programmet Arktis 2030 for å etablere seg som en internasjonal arena for testing og utvikling av grønn luftfart. Samarbeidet mellom 11 aktører, inkludert UiT Norges arktiske universitet, Bodø Lufthavnutvikling (BLU) og Lofoten – De Grønne Øyene, har som mål å gjøre regionen til verdensledende på klimanøytral teknologi for luftfart.
«Hvis det fungerer her, fungerer det overalt»
Nord-Norge byr på unike utfordringer som gjør regionen perfekt for testing av fremtidens fly. Prosjektleder Anders Tørud i Energi i Nord beskriver satsingen slik:
STØTT FAUNA.NO
Vil du være med og styrke Fauna.no?
Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.
Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.
Åpne Vipps og søk etter 658029.
Søk 658029 i Vipps
Skann med Vipps
Velg beløpet selv
Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.
– Det er veldig få likheter mellom Nord-Norge og New York, bortsett fra denne: «If you can make it there, you can make it anywhere.» Derfor er denne landsdelen verdens tøffeste – og beste – arena for test og utvikling av flyene og teknologiene som skal gjøre luftfarten klimanøytral.
Prosjektet er et resultat av tre års samarbeid mellom ulike aktører i Nord-Norge, og nå tar det bokstavelig talt av.
Digitale og fysiske tester
En viktig del av satsingen er UiTs utvikling av det arktiske simuleringssenteret TASIC. Her brukes avansert teknologi som kunstig intelligens og maskinlæring til å skape en digital modell av arktiske forhold, som vær, klima og topografi. Dette gjør det mulig for flyprodusenter å teste prototyper før de prøves fysisk.
Digitale arktiske luftrom og landingsforhold er en betingelse og en katalysator for de fysiske testene som kommer etterpå, heter det i en pressemelding fra UiT.
BLU jobber også for å tiltrekke seg internasjonale aktører som ønsker å teste sine fly og teknologier i Nord-Norge.
– Nord-Norge skal være attraktivt og til å stole på for flyprodusenter og teknologiutviklere som vil teste løsningene sine i de krevende forholdene vi kan by på her. Vi skal bygge tillit og vise oss tilliten verdig når vi planlegger scenarier, legger til rette med tekniske tjenester og håndterer logistikken for de internasjonale aktørene som kommer, sier Harald Willumsen Østbø, administrerende administrerende direktør Harald Willumsen Østbø i BLU.
Tidligere i år la BLU til rette for vintertesting av den franske flyprodusenten ATRs nye flymodell. Neste år er det planlagt tester av hydrogendrevne fly fra Tyskland, i samarbeid med Avinor og Luftfartstilsynet.
Regionalt ansvar, globale løsninger
Kortbanenettet i Nord-Norge, som består av korte avstander og færre passasjerer, gir ideelle forhold for innfasing av grønn teknologi. Dette samsvarer med regjeringens strategi for bærekraftig luftfart.
– En nordnorsk testarena for grønn luftfart sikrer løsninger som er grundig testet under krevende forhold, samtidig som vi i nord er helt avhengige av å lykkes også for egen del. Næringslivet, det offentlige og den enkelte av oss er avhengige av trafikken på det nordnorske kortbanenettet. Vi har derfor et ansvar for å bidra til bærekraftige løsninger som fungerer i nord, sier Elisabeth Mikalsen, programstyreleder i Lofoten – De Grønne Øyene og ordfører i Røst kommune.
Nordnorsk samarbeid gir resultater
Den nordnorske kompetansen og infrastrukturen er avgjørende for å løse både nasjonale og globale utfordringer innen luftfart.
– Dette viser at nordnorsk samarbeid lønner seg. I prosjektet utnytter vi vår unike arktiske plassering og arktiske kompetanse til å løse nasjonale og globale utfordringer, sier rektor Dag Rune Olsen ved UiT Norges arktiske universitet.
Regjeringen har også vist sin støtte til arbeidet. I statsbudsjettet for neste år foreslår de å sette av 50 millioner kroner for å etablere Norge som en testarena for null- og lavutslippsfartøy.






