Du ser bare én av sakene

Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.

Les alle sakene

En internasjonal studie med 59.000 deltakere fra 63 land viser at skremselsbudskap om klimaendringer har liten effekt i Norge, i motsetning til i mange andre land.

Forskningen, som er ledet av forskere ved NTNU, viser at mens skremselsbudskap generelt øker viljen til å dele klimainformasjon på sosiale medier globalt, har det motsatt effekt på nordmenn.

Forskning utfordrer klimakommunikasjon

Forskere ved NTNU har deltatt i en stor internasjonal studie som utforsker effekten av ulike klimabudskap. Studien er omtalt av Gemini.no og nylig publisert i Science Advances, og involverte nær 250 forskere og tok sikte på å forstå hvordan ulike budskap påvirker folks vilje til å støtte og engasjere seg i klimatiltak.

– Forskergruppen lagde dette verktøyet som kan hjelpe til med å øke klimabevissthet og klimahandling globalt. Det gjelder å fremheve budskap som forskningen viser er effektive, sier Isabel Richter, førsteamanuensis ved Institutt for psykologi ved NTNU.

STØTT FAUNA.NO

Vil du være med og styrke Fauna.no?

Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.

Støtt med Vipps #658029 Støtte til Fauna.no

Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.

Åpne Vipps og søk etter 658029.

Søk 658029 i Vipps

QR-kode for støtte til Fauna.no Skann med Vipps Velg beløpet selv

Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.

Varierte reaksjoner på klimabudskap

Studien testet ulike kommunikasjonsstrategier, fra skremselsbudskap til kunnskapsbaserte meldinger og personlige brev til fremtidige generasjoner. Mens skremselsbudskapet var effektivt globalt, viste det seg å være ineffektivt i Norge.

– Å skrive et brev til fremtidige generasjoner er mest effektivt for å øke den politiske støtten til klimatiltak, og for å øke troen på at klimaendringene er et problem. Nest mest effektivt er å fortelle at nesten alle klimaeksperter er enige, sier Christian Klöckner, professor ved Institutt for psykologi ved NTNU.

Norsk handlingsvilje

Resultatene viser at nordmenn er mindre tilbøyelige til å dele klimabudskap på sosiale medier, men mer villige til å iverksette konkrete tiltak som å plante trær. Dette antyder at nordmenn foretrekker praktisk handling fremfor digital aktivisme.

Betydelig norsk bidrag

NTNU har spilt en viktig rolle i denne internasjonale forskningen, fra utvikling av intervensjoner til innsamling av data. Forskningen har også hatt et betydelig norsk finansielt bidrag, med støtte fra blant annet Norges handelshøyskole.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.