Kunstig intelligens tas nå i bruk i mampen mot invaderende pukkellaks.
Tre selskaper har fått tildelt 2,3 millioner kroner hver for å utvikle prototyper av fiskefeller som bruker kunstig intelligens for å skille ut invaderende pukkellaks fra den stedegne atlantiske laksen. Det er Statsforvalteren i Troms og Finnmark som har bevilget midlene.
Tre teknologiselskaper, Huawei, Mohn Technology og Fishbio har nå fått oppdraget om å utvikle neste generasjons fiskefeller. Og nå skal altså avansert kunstig intelligens identifisere og sortere pukkellaks fra villaksen. Dette kan potensielt revolusjonere måten vi beskytter biologisk mangfold på i norske vassdrag.
Fra konkurranse til prototype
Konkurransen om å utvikle disse innovative fellesteknologiene startet med en pott på 15 millioner kroner. Fra å være fire selskaper med fem forskjellige prosjektideer, står forvalteren nå igjen med tre lovende prototyper som skal videreutvikles. Disse prototypene representerer et kritisk skritt i kampen mot pukkellaksen, en art som har vist seg å være en betydelig trussel mot de lokale laksestammene.
– Vi er fornøyde med å ha fått inn flere gode forslag til hvordan en slik automatisk fiskefelle kan bygges, og nå har vi valgt ut de tre som vi mener er best. Når disse er bygget skal vi velge ut to som blir testet i praksis når pukkellaksen kommer tilbake i 2025, sier fiskeforvalter Eirik Frøiland hos Statsforvalteren i Troms og Finnmark.
Håp om en mer effektiv bekjempelse
Det er Miljødirektoratet som har ansvaret for den nasjonale strategien for å bekjempe pukkellaks, og Statsforvalteren i Troms og Finnmark kjøper inn utstyr og inngår avtaler om drift med fiskeforeninger og grunneierlag.
– Vi håper kunstig intelligente fiskefeller kan hjelpe oss med å bekjempe pukkellaksen mer effektivt og treffsikkert, og ta vare på stedegne arter som vår egen laks, sier direktør i Miljødirektoratet, Ellen Hambro.
Når prototypene er ferdigstilt, er det planlagt en omfattende testing i 2025. Målet er å ha ferdigutviklede og funksjonelle fiskefeller klare til innsats i mange norske elver innen 2027, noe som kan bli et viktig tiltak i kampen mot den uønskede pukkellaksen.
Pukkellaksen, som invaderer norskekysten annethvert år, har vist seg å være en stor utfordring for det lokale fisket. Med over 260.000 individer fanget i 2023, er behovet for effektive løsninger mer presserende enn noen gang, melder mynidghetene.