back to top

Ønsker grønn satsing langs kysten

Regjeringen setter i gang en omfattende utredning for å sikre en miljøvennlig og effektiv transporttjeneste langs Norges kyst. Målet er å forbedre kystruten fra Bergen til Kirkenes for fremtiden.

Regjeringen tar initiativ til å sikre og forbedre transporttjenestene langs kysten av Norge. Med en historie som strekker seg over 130 år, er kystruten en vital del av norsk infrastruktur, og regjeringen ønsker å opprettholde og forbedre denne tjenesten for fremtiden.

– Det er viktig med god og effektiv transport av gods og passasjerer langs kysten. Kystruten har en lang og stolt historie med over 130 år med transport av passasjerer og gods langs kysten fra Bergen til Kirkenes, og regjeringen ønsker å sikre et best mulig tilbud også i fremtiden. Derfor setter vi denne våren i gang et transport- og miljøfaglig utredningsarbeid av kystrutetjenesten. Samtidig vil vi gjennomføre en åpen høring, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.

Grønnere fremtid

Staten kjøper nå sjøtransporttjenester mellom Bergen og Kirkenes, med daglige anløp i 34 havner hele året. Hensikten er å sikre et tilfredsstillende transporttilbud for passasjerer som reiser lokalt eller regionalt fra havn til havn, og godstransport mellom Tromsø og Kirkenes. Dagens avtaler gjelder for perioden 2021-2030. Regjeringen vil nå utrede hvordan kystrutetjenesten skal være etter 2030, og vil blant annet se på hvilke transportbehov kystrutevirksomheten skal dekke, hvilke miljøkonsekvenser den har, og potensialet for ytterligere skjerping av miljøkravene.

– Vi trenger mer kunnskap om det grunnleggende transportbehovet langs kysten, og hvordan dette kan dekkes på en mest mulig miljøvennlig måte. Målet er å få en best mulig transporttjeneste for folk langs kysten, sier Nygård.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Thor-Ivar Guldberg er utdannet journalist ved Norsk journalisthøgskole i Oslo. Han har vært innom en rekke redaksjoner i media, aviser, radio og TV samt organisasjoner og byråer innen kommunikasjon og PR.

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Direktoratet vil sjekke hvor ofte det skjer

Vil sjekke hvor ofte det skjer at sjøfugler går tapt under notfiske.

Undersøkte ikke om tispa hadde unger

Myndighetene har ikke undersøkt om den aktuelle tispa (ulven) har unger eller om den var i et familieforhold.

Næringen dreper 20.000 måker årlig

Mener de har funnet årsaken til kollapsen i Nord-Norge.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!