Statens naturoppsyn (SNO) utvider bemanningen i Finnmark, Troms og Nordland med seks nye stillinger. Dette kommer som en respons på økt arbeidsmengde knyttet til rovviltarbeid.
Statens naturoppsyn har ansvar for å dokumentere tap av beitedyr og tamrein til rovvilt. I statsbudsjettet for 2024 tildelte regjeringen ti millioner kroner for å styrke SNO i de nordlige fylkene.
– Dette vil styrke kapasiteten vår i nord betydelig. I dag har vi kun ett naturoppsyn på de seks lokasjonene som nå øker bemanningen med en person, og alle stedene har betydelige arbeidsmengder knyttet til rovvilt, sier Morten Kjørstad, direktør i SNO.
De seks lokasjonene
De seks lokasjonene som får økt bemanning er Kautokeino og Lakselv i Finnmark, Nordreisa og Bardu i Troms, og Narvik og Saltdal i Nordland. I vedtaket fra Stortinget heter det:
– Stillingene skal primært bidra til å øke kapasiteten hos naturoppsynet til bestandsovervåkning av rovvilt og skadedokumentasjon i regionen. Utover oppgaver knyttet til rovviltforvaltning har SNO også ansvar for å utøve kontroll, tilsyn, gi informasjon og veiledning, i tillegg til registrering, dokumentasjon, skjøtsel og tilrettelegging. SNO fører også tilsyn med landets verneområder.
De nyopprettede stillingene vil bli lyst ut med det aller første.