Du ser bare én av sakene

Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.

Les alle sakene

Forskere ved Havforskningsinstituttet har oppdaget at torskelarver svømmer mindre nær simulerte høyspentledninger på havbunnen. Dette kan ha implikasjoner for den planlagte utbyggingen av havvindparker.

I havvindparker går høyspentledningene på havbunnen mellom turbinene. Med regjeringens ambisjoner om storstilt utbygging av havvind, jobber forskerne på spreng med å finne ut hvordan dette kan påvirke livet i havet, melder Havforskningsinstituttet.

Forsøk med torskelarver

I et labforsøk simulerte forskerne at torskelarvene svømte eller drev forbi en undersjøisk høyspentkabel. Atferden deres ble nøye dokumentert.

– Når magnetfeltet var aktivt – altså når det gikk strøm gjennom en «høyspentkabel» – påvirket det majoriteten av de 92 torskelarvene i forsøket, sier havforsker Alessandro Cresci.

STØTT FAUNA.NO

Vil du være med og styrke Fauna.no?

Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.

Støtt med Vipps #658029 Støtte til Fauna.no

Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.

Åpne Vipps og søk etter 658029.

Søk 658029 i Vipps

QR-kode for støtte til Fauna.no Skann med Vipps Velg beløpet selv

Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.

Utforskende torskelarver

22 prosent av torskelarvene er det forskerne kaller utforskende. De svømmer frem og tilbake og undersøker hele det avlange karet. Denne gruppen ble ikke påvirket i det hele tatt.78 prosent var ikke-utforskende. De holdt seg i den ene enden av karet. Disse torskelarvene hadde i gjennomsnitt 30 prosent mindre svømmeaktivitet når magnetfeltet var aktivt.

Mulige konsekvenser

– Dette er et begrenset enkeltforsøk. Vi har sett tidligere at for eksempel tobis ikke ble nevneverdig påvirket. Kanskje er torskefisk, som hyse og torsk, mer utsatt, spekulerer Cresci. Han vil forske videre på dettre.

Forsøket på torskelarvene er del av et større forskningsprosjekt ved Havforskningsinstituttet om virkningen av havvindparker på fiskelarver. Prosjektet kartlegger mulige effekter av både magnetfelt fra kablene og driftsstøy fra vindmøllene.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.