back to top

Norge kan tape mest på ødeleggelse av naturen

- Advertisement -

En ny WWF-rapport slår fast at Norge er blant de landene i verden som kan tape mest økonomisk på å ødelegge naturen.

Det skriver Dagsavisen, som viser til at konsekvensene av våre handlinger kan ramme tilgangen på ferskvann, kystområder og naturlig lagring av karbon. Insektenes evne til pollinering har dessuten betydning for produksjon av mat.

Norge havner på en åttendeplass blant land hvor ødeleggelse av natur sterkest kan ramme landet økonomisk.

Miljøpolitisk nestleder i WWF Verdens naturfond opplyser til Dagsavisen – og med referanse til rapporten – at konsekvensene for det norske brutto nasjonalproduktet kan bli redusert med 80 milliarder kroner hvert eneste år.

– Dette skyldes særlig endringer i fiskeriene, rapporten legger til grunn at fiskebestandene i norske havområder rammes av klimaendringer, opplyser Jon Bjartnes, miljøpolitisk nestleder i WWF Verdens naturfond til Dagsavisen.

Det står imidlertid værre til i landene lenger opp på lista, som Storbritannia. Lengre ned på lista ligger land som Spania og Frankrike.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

SP, KrF og FrP er verst for dyrene

SP, KrF og FrP er verst for dyrene

Valgkampen: Dette mener partiene om norske rovdyr

Dette mener partiene om rovdyr en drøy måned før valget.

Bjørnejakt uten nødvendig kontroll

Siste skrik i valgkampen, rovdyrene taper.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!