Bare dager før Naturvernforbundet feirer sitt 110-årsjubileum den 18. februar, har organisasjonen nådd en ny milepæl på 40.000 medlemmer.
Dette er en betydelig økning som gjør Norges eldste natur- og miljøorganisasjon mer slagkraftig enn noensinne.
– Det er veldig gledelig at så mange ønsker å være med i Naturvernforbundet! Medlemmene er ryggraden i organisasjonen, og gir oss både bredde og styrke i arbeidet for å verne natur og miljø, sier en stolt leder Truls Gulowsen.
Medlemsveksten har vært spesielt høy siden begynnelsen av januar, med en økning på 2.800 nye medlemmer. Veksten skyldes delvis engasjementet rundt rettssaken om Førdefjorden, som har mobilisert mange til å støtte organisasjonen.
I tillegg har mediene satt naturvern høyere på agendaen, noe som har gagnet saker Naturvernforbundet lenge har arbeidet med.
– Fokuset på naturødeleggelser har dratt i gang en høyst nødvendig debatt om hva som må til for å endre kursen. Et sterkt Naturvernforbund er en del av løsningen, slår Gulowsen fast.
Lokal forankring
Naturvernforbundet ble offisielt stiftet den 18. februar 1914, men begynte ikke sin virksomhet før oktober 1916. Dette skyldtes kravet om at minst tre kretsforeninger måtte etableres før den nasjonale organisasjonen kunne konstitueres. Med Østlandske, Nord-Norges og Trøndelag kretsforeninger på plass, kunne arbeidet starte, går det fram av en pressemelding.
I dag har Naturvernforbundet sitt sekretariat i Oslo og med fylkeslag i alle fylker, og omtaler seg som den eneste landsomfattende medlemsbaserte miljøorganisasjonen i Norge. Med over hundre lokallag og mer enn 600 tillitsvalgte fra sør til nord, har organisasjonen en sterk lokal forankring. Lokal kunnskap og engasjement bidrar til en bredde i arbeidet som spenner fra lokale aktiviteter til politisk påvirkningsarbeid.