back to top

Jegerne jobber aktivt for ulvejakt, og vil avvikle ulvesonen

- Advertisement -

Landsmøtet i Norges Jeger- og Fiskerforbunds landsmøte har besluttet en fortsatt aktiv rolle for å jobbe for jakt på ulv. Organisasjonen vil dessuten avvikle ulvesonen på Østlandet.

Ifølge en uttalelse fra NJFF gjengitt i en pressemelding skal organisasjonen ha et «engasjement for en forvaltning av ulven som sikrer at jakt-, jeger-, jakthund- og viltinteressene blir ivaretatt og som bidrar til et redusert konfliktnivå.»

NJFF vil bare ha maksimalt to til tre familiegrupper av ulv inkludert den norske andelen av grenseflokkene. Samtidig mener organisasjonen at det er naturlig at deres medlemmer skal være en del av bestandsreguleringen av ulv og andre store rovdyr, og at det skal skje gjennom lisensfelling og kvotejakt.

– NJFF skal arbeide for å oppnå en reell byrdefordeling i områder med tett ulvebestand. Rammene for fellingsvedtak av flokker må ikke legge unødige begrensninger på jegere/jaktlag når det gjelder dokumentasjon før felling kan gjennomføres, og de må sikre reelle muligheter for uttak av dyrene i de aktuelle geografiske områdene.

Organisasjonen går dessuten inn for å avvikle ulvesonen på Østlandet. De mener dessuten at lokale jegere må være sentral for deltakelse i registrering av bestanden.

– For å bidra til konfliktdemping må rovviltnemndene ha handlingsrom og reell mulighet til å vektlegge og balansere ulike hensyn innenfor rammen av Stortingets vedtak og gjeldende regelverk, heter det.

NJFF slår for øvrig fast at de skal videreføre arbeidet med å sikre gode rammer for effektiv lisens- og kvotefelling, herunder gode rammebetingelser for bruk av hund. Arbeidet med kompetanseoppbygging skal videreføres.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Krav om 170 ulver i Norge: – Bestanden på randen av kollaps

Slår alarm om ulven i Norge, og krever minimumsnivå på 170 ulver i for å unngå utryddelse.

Klimavarsel fra dypet: Nordsjøen overrasker forskerne med sensasjonelt funn

Et internasjonalt forskningstokt har nylig avslørt overraskende og tankevekkende funn fra Nordsjøen.

Historisk havørnprosjekt fullført etter 18 års samarbeid

Fire norske havørner sluppet fri i Killarney nasjonalpark markerer slutten på et unikt restaureringsprosjekt.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!