Du ser bare én av sakene

Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.

Les alle sakene

Til sammen 77 gauper ble skutt under årets lisensjakt, viser ferske tall fra Miljødirektoratet. Dette er en del av en kontroversiell praksis som skaper debatt blant naturvernere og jegere.

Årets lisensjakt på gaupe strakk seg fra 1. februar til 31. mars, med kvoter satt for seks av landets åtte rovviltregioner. Region 4, som inkluderer Østfold, Akershus og Oslo, samt region 1, hadde imidlertid ingen fastsatte kvoter. I region 1 var det kvotefri jakt, melder NTB.

Miljødirektoratets statistikk viser at det totalt var satt en kvote på 83 gauper i år, hvorav 77 ble felt. Dette betyr at nesten hele kvoten ble fylt, noe som har vekket oppmerksomhet hos både jegere og naturvernorganisasjoner.

STØTT FAUNA.NO

Vil du være med og styrke Fauna.no?

Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.

Støtt med Vipps #658029 Støtte til Fauna.no

Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.

Åpne Vipps og søk etter 658029.

Søk 658029 i Vipps

QR-kode for støtte til Fauna.no Skann med Vipps Velg beløpet selv

Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.

Fem års jaktstatistikk

De siste fem årene har tallene fra Miljødirektoratet vist at hele 341 gauper er blitt drept under kvote- og lisensjakt i Norge. Dette gir et innblikk i omfanget av jakten og dens konsekvenser for gaupebestanden.

Naturvernere har lenge vært kritiske til lisensjakten på gaupe, og mener at den truer bestanden av dette rovdyret som spiller en viktig rolle i økosystemet.

Kontroversen rundt kvotefri jakt

Region 1s beslutning om å ha kvotefri jakt har fått kritikk fra flere hold. Naturvernere frykter at dette kan føre til overbeskatning av gaupebestanden i området, mens jegere argumenterer for at det gir større fleksibilitet til å håndtere lokale utfordringer med rovdyr.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.