Forskere ved Havforskningsinstituttet har oppdaget lakselus på pukkellaks, en invaderende stillehavslaks, under sommerens overvåkning av lakselus.

Pukkellaks, kjent for sin motstandsdyktighet mot lakselus, har vist seg å være en potensiell vert for disse parasittene.

– De hadde i snitt færre lus enn våre stedegne laksefisker. Men pukkellaksene utgjør et stort antall mulige verter og kan dermed legge til rette for mer lakselus i sjøen, forklarer havforsker Rosa Maria Serra-Llinares på nettsidene til Havforskningsinstituttet.

Immunitet reduseres med alderen

Pukkellaksens motstandsdyktighet mot lakselus er mest fremtredende hos ung fisk som nylig har vandret ut fra elven.

– Immuniteten ser ut til å forsvinne eller bli redusert når pukkellaksene blir kjønnsmodne og trekker mot kysten igjen, forklarer Serra-Llinares.

Skottelus dominerer

Under sommerens overvåkning fant forskerne 444 lus fordelt på 95 av 216 undersøkte pukkellakser fra tre steder langs kysten i Troms og Finnmark.

– 74 prosent var skottelus, mens 20 prosent var voksne lakselus. De unge, fastsittende lakselusene utgjorde bare seks prosent, men funnet viser at også pukkellaks kan bli infisert av lakseluslarver, sier Serra-Llinares.

Rekordhøye nivåer av skottelus

Det ble observert mer lus på sjøørret i Jarfjord enn de forrige fem årene, spesielt skottelus.

– Aldri før har vi sett så mye skottelus på sjøørret, hverken i Jarfjord eller andre steder i landet, sier Serra-Llinares1.

En kilde til lusesmitte?

Forskerne kan ikke fastslå om pukkellaksen var en medvirkende årsak til de uvanlig høye nivåene av skottelus.

– Men vi ser at dersom pukkellaksen blir stående i fjord- og kyststrøk i lengre perioder, kan de klart være en kilde til lusesmitte for våre stedegne laksefisker, sier Serra-Llinares.

Fortsatt overvåkning nødvendig

Pukkellaks har blitt den dominerende laksearten i Nord-Norge i oddetallsår, når den kommer til elvene for å gyte. Serra-Llinares understreker viktigheten av fortsatt overvåkning av lakselus på pukkellaks i årene fremover.

– Alt tilsier at store mengder pukkellaks vil fortsette å komme til Nord-Norge i årene som kommer, sier hun.