Hittil i år har 88 personer druknet i Norge, og det er flere enn de som har omkommet i trafikken.
Til tross for nullvisjonen mot drukning, mangler konkrete tiltak og ressurser, sier Redningsselskapet.
Tallene fra Redningsselskapets siste drukningsstatistikk viser en bekymringsfull økning i antall drukningsulykker. I november alene mistet fire personer livet i slike ulykker, og hittil i 2024 er det registrert 88 drukningsdødsfall i Norge. Dette er en økning på 11 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.
Nullvisjon uten handling
Generalsekretær Grete Herlofson i Redningsselskapet uttrykker skuffelse over mangelen på tiltak for å forebygge drukning.
– Hittil i år har flere mistet livet i drukningsulykker enn i trafikken.Regjeringen lanserte en nullvisjon for drukning i fjor, men uten en konkret handlingsplan eller økte midler i statsbudsjettet står visjonen på stedet hvil. Det er skuffende at drukningsforebygging ikke prioriteres høyere, sier generalsekretær Grete Herlofson i Redningsselskapet.
Drukningsulykkene i november
De fire tragiske drukningstilfellene i november involverte voksne menn, og ulykkene skjedde i forskjellige situasjoner: En mann i 50-årene ble funnet i en elv i Vindafjord, sannsynligvis etter et fall; en mann i 40-årene omkom i Vågen i Bergen etter å ha falt fra land; en mann i 30-årene ble funnet i en småbåthavn i Lurøy kommune; og en 29-åring døde etter at tankbilen hans havnet i Heimsjøen i Snåsa.
Flest drukningsdødsfall i Agder
Agder topper statistikken i år med 20 drukningsdødsfall, mens Vestland og Nordland har registrert 10 omkomne hver. Troms er derimot det eneste fylket som ikke har meldt om drukningsulykker så langt i 2024.
Ulykker i utlandet
Ulykkene stopper ikke ved Norges grenser. En norsk statsborger ble nylig funnet død ved en strand på Gran Canaria, en av fire registrerte drukningsulykker med nordmenn i utlandet i år. Det er klare behov for flere ressurser og bedre tiltak for å forebygge drukningsulykker, og Redningsselskapet fortsetter å oppfordre til handling.
