Du ser bare én av sakene

Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.

Les alle sakene

Miljødirektoratet har besluttet å avlive en jervetispe med valper i Bardu kommune. Uttaket skjer i et beiteprioritert område, der både tamrein og sau er utsatt for rovdyrskader. Beslutningen er tatt til tross for at jerven er fredet.

Statens naturoppsyn (SNO) har fått i oppdrag å gjennomføre fellingen av jervetispen og valpene i løpet av en tredagersperiode fra 14. til 16. mai, som betyr at avlivingen trolig er gjennomført når du leser denne saken. Lokaliteten ligger i et beiteprioritert område i Troms, i nærheten av kalvingsområdene til reinbeitedistrikt 21 Gielas. Også Bardu sankelag har sau på utmarksbeite i dette området.

Skadepotensialet avgjørende

Miljødirektoratet begrunner beslutningen med skadehistorikken og skadepotensialet for sau og tamrein i området. I 2024 ble det utbetalt erstatning for 285 sauer og lam som tap til jerv i Troms og Finnmark. Enda mer alvorlig er situasjonen for reindriften, der hele 3246 tamrein ble erstattet som tapt til jerv i reindriftsåret 2023/2024. Totalt ble det i perioden erstattet 12.448 tamrein som tapt til rovvilt i Troms og Finnmark.

– Vi har lagt avgjørende vekt på skadehistorikken og skadepotensialet for sau og tamrein, skriver Miljødirektoratet i sin beslutning.

STØTT FAUNA.NO

Vil du være med og styrke Fauna.no?

Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.

Støtt med Vipps #658029 Støtte til Fauna.no

Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.

Åpne Vipps og søk etter 658029.

Søk 658029 i Vipps

QR-kode for støtte til Fauna.no Skann med Vipps Velg beløpet selv

Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.

Direktoratet viser også til et brev fra Klima- og miljødepartementet fra 30. april 2024, der det fremgår at uttak i eller i tilknytning til kalvingsområder for tamrein skal prioriteres, og at Miljødirektoratet skal gi dette svært høy prioritet:

«Der lisensfelling ikke gir tilfredsstillende uttelling, skal miljøforvaltningen så langt det er mulig sørge for at resterende kvote tas ut i de områdene der lisensfellingskvote er gitt. Uttak i eller i tilknytning til kalvingsområder for tamrein skal prioriteres. Miljødirektoratet skal gi dette svært høy prioritet.»

Bestandsmål og faktisk bestand

I rovviltregion 8, som omfatter Troms og Finnmark, er det fastsatt et bestandsmål på 10 årlige valpekull av jerv: 7 i Troms og 3 i Finnmark. I 2024 ble det påvist 11 valpekull i regionen, og i de to foregående årene ble det dokumentert henholdsvis 15 og 12 valpekull.

Gjennomsnittlig antall registrerte jervekull i regionen har de siste tre årene vært 12,7, altså over bestandsmålet. Dette er en del av begrunnelsen for at Miljødirektoratet mener uttaket ikke vil være til skade for bestandens overlevelse.

Lisensfelling ikke tilstrekkelig

Rovviltnemnda i region 8 vedtok for 2024/2025 en lisensfellingskvote på 37 jerver i regionen. Det ble imidlertid bare felt 10 jerver på lisensfelling i løpet av vinterens lisensfellingsperiode – 6 hunner og 4 hanner.

– Lisensfelling har ikke vært tilstrekkelig for å regulere bestanden av jerv og/eller redusere skadepotensialet for beitenæringen i enkelte områder av region 8, skriver Miljødirektoratet.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.