back to top

Bedre for isbjørn og sjøfugl på Svalbard

- Advertisement -

Stortinget vedtok torsdag endringer i svalbardmiljøloven, der målet er å redusere menneskelig forstyrrelse av isbjørn og sjøfugl.

Det er regjeringens forslag som nå er vedtatt av Stortinget. Det innebærer strengere regler for å beskytte isbjørn og sjøfugl mot forstyrrelser. Lovverket omfatter nå også forbud mot bruk av droner nær fuglefjell og strengere regler for ferdsel i isbjørnens habitat.

– Hovedtrekkene i svalbardmiljøloven har vært uendret siden 2002. Siden den gang har det blitt flere mennesker og mer ferdsel på Svalbard, og faren for at isbjørn blir forstyrret er større enn tidligere, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.

Svalbard opplever klimaendringene raskere enn mange andre stede i verden. Dette setter dyrelivet under ytterligere press. Lovendringene sikter mot å gi dyrene ro til å jakte, hvile og ta vare på ungene sine uten menneskelig forstyrrelse.

– Klimaendringene fører til vanskeligere forhold for isbjørn på Svalbard. At de får lete etter mat, jakte, hvile og passe på ungene sine uten forstyrrelser fra oss mennesker er viktig, understreker Bjelland Eriksen.

Endringene i loven omfatter også nye bestemmelser om overtredelsesgebyr, opprydding etter virksomhet og mulighet for å delegere myndighet. Dette vil styrke miljøvernforvaltningens evne til å håndtere ulovligheter og sikre at miljøhensyn prioriteres i alle beslutninger. De nye reglene trer i kraft fra 1. januar 2025.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Politikerne skal på realitetstokt i Oslofjorden

Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen tar Oslofjordrådet med på et realitetstokt.

Derfor går Miljødirektoratet mot jakt i Frostisen

Dette gjør at det ikke blir drept jervebinne med unger i området.

NOAH har tro på at Stortinget vil følge opp

Regner med å få Stortinget med seg etter hvert.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!