Etter fem dager til sjøs fikk forskerne endelig napp – en håbrann på 200 kg er merket i Lofoten.
– Det er jo ikke bare-bare å få en slik råsterk og rask hai på kroken, så pulsen går jo opp, innrømmer forsker Keno Ferter ved Havforskningsinstituttet (HI). Han er på tokt med kollega Otte Bjelland og sjøtjenesten til Fiskeridirektoratet.
Årets første «fangst» hadde følgende vitale mål; 265 cm lang og omtrent 200 kg tung.
– Det gjelder å holde hodet kaldt, for den store fisken skal sikres ved siden av båten, uten å skade oss og uten å skade den, forklarer Ferter.
Denne gangen gikk det bare bra, både for hai og havforskere.
– Det å få til å merke den, slippe den fri og så stå og se på at den svømmer bort… det er en fantastisk følelse, det!
Kan følge haien ett helt år
Merket kommer til å sitte fast på haien og sende signal hver gang den kommer opp til overflaten.
– Slik kan vi følge haien det neste året. Da kan vi finne ut om den holder seg her i Lofoten-området, eller om den kanskje tar en tur til varmere strøk når kulda setter inn.
Merkingen av håbrann er en del av forskningsprosjektet «Haier på farten» der forskerne studerer hvordan pigghå, brugde og håbrann vandrer, oppfører seg og hvordan de blir påvirket av menneskelig aktivitet.
Den første håbrannen er altså merket, men Ferter har fortsatt fem merker igjen og håper å få flere på kroken de neste dagene.