Fauna.no Velg abonnement

Advokat Asbjørn Stokkeland bekrefter overfor Fauna.no at dommen i Dalane tingrett blir anket til Agder lagmannsrett.

Hans klient ble nylig dømt til ubetinget fengsel i tre måneder for å ha skutt en fjellrev mannen trodde var en albino rødrev.

Skjøt fjellrev på Sørlandet, nå har mannen fått sin straff (+)

– Anken er under utarbeidelse. Dommen antar vi er feil. Vedkommende skulle vært frifunnet – da har helt åpenbart har vært i faktisk villfarelse, etter straffeloven paragraf 25. Han visste ikke at det var en fjellrev.

Advokaten påpeker at det aldri har vært registrert slike dyr i regionen så langt noen husker. Derimot ses albino rødrev fra tid til annen. Domfelte var helt overbevist om at det var en albino rev han skjøt, sier advokaten til Fauna.no.

Velg abonnement


Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Fauna.no har gjort et bevisst valg om å være på naturens side, samtidig som vi er uavhengige i journalistikken. Det er ingen motsetning. Våre redaksjonelle vurderinger gjøres uavhengig av politiske, økonomiske og andre særinteresser. Å drive Fauna er en lønnet jobb, ikke dugnadsarbeid. Abonnentene gir oss muligheten til å utvikle Fauna videre, gå grundigere inn i viktige saker og nå ut til flere lesere. Vi trenger flere som mener dette arbeidet er verdt å betale for. Takk for at du leser Fauna.no – og en særlig takk til alle som støtter arbeidet gjennom et abonnement!