back to top

Slakter regjeringens miljøpolitikk på landsmøtet

- Advertisement -

– Heldigvis er politisk vilje en fornybar ressurs, og her hos oss er det valg allerede til høsten. Det valget må miljøet vinne, sa

Naturvernforbundets leder Truls Gulowsen gikk til frontalangrep på regjeringens miljøpolitikk i sin tale til landsmøtet fredag. 

Gulowsen trakk spesielt fram statsbudsjettet og framleggingen av naturmeldingen som tapte muligheter til å ta opp kampen mot natur- og klimakrisen, ifølge en pressemelding fra forbundet:

– Regjeringens nylige statsbudsjett og framlegging av Naturmelding er en skremmende bekreftelse på regjeringens manglende vilje og evne til å følge opp sitt eget mantra fra Hurdal, om at «natur og klima skulle være rammen om all politikk», sa Gulowsen.

– CO2-utslippene går opp, naturbudsjettene går ned, og det foreslås ingen tiltak for å snu trenden. Regjeringen har til og med sendt forslag til nye klimamål på høring, som er så lave at de selv erkjenner at de vil bryte mot Parisavtalen, sa Gulowsen.

Landsmøte i Trondheim

Naturvernforbundet er samlet til landsmøte i Trondheim denne helgen for å stake ut en kurs for hvordan Norge kan møte natur- og klimakrisa. 150 delegater fra 70 fylkes- og lokallag er til stede. Landsmøtet er Naturvernforbundets øverste og viktigste organ. Det er her organisasjonen bestemmer sin politikk og hvem som skal sitte i organisasjonens ledelse.

Gulowsen viste til den massive støtten fra natur- og klimaforskere om at det haster for naturen og klimaet. Minst 30 prosent av land og hav må vernes, og det trengs nå kraftfulle og raske tiltak for å hindre katastrofale klimaendringer.

– Vi har en regjering som kutter i naturbudsjettene, påstår at vi ikke har nok kunnskap til å sette vernemål for havområdene våre – selv om vi tydeligvis har nok kunnskap til å tillate både nedbygging, oljeboring, bunntråling, havvind og gruvedrift, og ikke tør å sette arealnøytralitet som ramme for kommunalt selvstyre, sa Gulowsen.

–Til tross for massiv støtte fra klimaforskere om at klimakrisa er alvorlig og trenger kraftfull politikk raskt, går utslippene knapt ned, CO2-avgiften står på stedet hvil og oljenæringen får fortsette som den vil, sa han.

Roste Trondheim

Gulowsen viste til at det skjer mye god miljøpolitikk på lokalt nivå og trakk blant annet fram Trondheim som et godt eksempel.

– Ved å løfte en rekke miljøsaker under valgkampen her i fjor, fikk Naturvernforbundet gjennomslag i bystyret selv med Høyre-regjering, for både bynaturpark, Tillermarka, blant annet. Mange kommuner har også sagt nei til nye hyttefelt, gjennomført planvask og kastet ut både naturødeleggende vindkraftplaner og oppdrettsplaner, som følge av mer miljøvennlige flertall. Nå trenger vi desperat det samme på Stortinget, sa Gulowsen.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Krav om 170 ulver i Norge: – Bestanden på randen av kollaps

Slår alarm om ulven i Norge, og krever minimumsnivå på 170 ulver i for å unngå utryddelse.

Klimavarsel fra dypet: Nordsjøen overrasker forskerne med sensasjonelt funn

Et internasjonalt forskningstokt har nylig avslørt overraskende og tankevekkende funn fra Nordsjøen.

Historisk havørnprosjekt fullført etter 18 års samarbeid

Fire norske havørner sluppet fri i Killarney nasjonalpark markerer slutten på et unikt restaureringsprosjekt.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!