back to top

Stortinget vil forby overgrepsmateriale

- Advertisement -

Stortinget vil forby besittelse og deling av overgrepsmateriale mot dyr, men for NOAH – for dyrs rettigheter er er det ønskelig med et vedtak før nyttår.

Under en debatten på Stortinget torsdag kom det frem at partiene SV, Venstre, FrP, MDG, og Rødt alle stod bak et forslag om forbud. Det viser en sjelden politisk enighet om dyrs velferd. Ragnhild Male Hartviksen fra Arbeiderpartiet uttrykte det slik:

– Overgrep mot dyr er opprørende, og vi skal selvfølgelig ha et lovverk som beskytter dyr mot både misbruk og overgrep (…) I denne saken deler alle partiene samme intensjon (…) det er planlagt å legge frem et forslag som gjør det straffbart å være i besittelse, eller dele materiale som omhandler overgrep mot dyr. Det kan ikke misforstås. De hensynene forslagsstillerne tar opp i denne saken vil derfor være ivaretatt.

NOAHs rolle og reaksjon

NOAH har lenge kjempet for et slikt forbud, og nyheten om Stortingets beslutning ble møtt med stor glede. Siri Martinsen, veterinær og leder i NOAH sier følgende i en pressemelding:

– NOAH er glade for at hele Stortinget nå står bak ønske om en lovendring. At vi nå vil få et klart forbud mot dette er en direkte konsekvens av at SV fremmet dette forslaget med støtte FrP og Venstre. At bilder og filmer av overgrep mot dyr fritt kan deles og lastes ned på nettet er et åpenbart hull i lovverket. Dette burde enkelt kunne endres, og nå ser det ut til at dette vil skje i løpet av året, sier Martinsen i en pressemelding

Bakgrunnen for forslaget

Forslaget kom i kjølvannet av avsløringer gjort av avisen Nidaros, som avdekket et nettverk av over 250 nordmenn aktive på nettstedet Zooville, hvor overgrepsmateriale av dyr ble delt. Dette satte søkelyset på et mørkt og ofte oversett problem i samfunnet.

– Det er store mørketall når det gjelder seksuelle overgrep mot dyr. Det at deling og besittelse av bilde- og videomateriale som viser overgrep mot dyr ikke er forbudt kan åpenbart bidra til at mennesker som begår disse overgrepene går under radaren. Dyr er tause ofre, og denne type kriminalitet er ofte vanskelig å oppdage. NOAH har jobbet for dette forbudet, og nå vil vi jobbe for at denne lovendringen kommer på plass så snart som mulig, sier Martinsen.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Krav om 170 ulver i Norge: – Bestanden på randen av kollaps

Slår alarm om ulven i Norge, og krever minimumsnivå på 170 ulver i for å unngå utryddelse.

Klimavarsel fra dypet: Nordsjøen overrasker forskerne med sensasjonelt funn

Et internasjonalt forskningstokt har nylig avslørt overraskende og tankevekkende funn fra Nordsjøen.

Historisk havørnprosjekt fullført etter 18 års samarbeid

Fire norske havørner sluppet fri i Killarney nasjonalpark markerer slutten på et unikt restaureringsprosjekt.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!