back to top

Arbeid for å redde sjøfugl ble stanset

- Advertisement -

Naturvernrådgivere og eksperter er dypt bekymret etter at arbeidet med en rapport fra Vitenskapskomiteen for mat og miljø om tiltak for å redde sjøfugler ble stanset.

Forsinkelsen kan ha alvorlige konsekvenser for sjøfuglenes overlevelse. Situasjonen for sjøfugler i Norge har vært kritisk, spesielt etter en massedød av fugler forårsaket av fugleinfluensa tidligere i år. Krykkjene, en allerede truet art, ble spesielt hardt rammet.

Naturvernrådgiver Martin Eggen opplyser til Dagsavisen sin bekymring og advarer om at en fortsatt forsinkelse av handlingsplanen kan føre til ytterligere tap av sjøfugler. Tilbakegangen i sjøfuglbestandene har vært pågående over tid, og det haster med konkrete tiltak for å beskytte disse sårbare artene.

Planen er avgjørende

Svein-Håkon Lorentsen, forskningssjef ved Norsk institutt for naturforskning (NINA), påpeker at utviklingen av en handlingsplan er avgjørende, spesielt med tanke på store planer for utbygging av havvind og andre prosjekter som kan påvirke sjøfuglenes leveområder. Endringer langs kysten truer også sjøfuglenes habitater.

I 2016 ba Stortinget regjeringen om å utarbeide en handlingsplan for sjøfugler, men den planlagte rapporten fra Vitenskapskomiteen for mat og miljø ble stanset. Dette har satt spørsmålstegn ved tidslinjen for utviklingen av en handlingsplan.

Situasjonen forverres

Klima- og miljødepartementet opplyste tidligere at de sikter mot å fullføre handlingsplanen innen 2024, men den pågående forsinkelsen har sådd tvil om denne tidsrammen.

Situasjonen for sjøfugler i Norge forverres stadig, og det presserende behovet for en handlingsplan for å beskytte disse artene kan ikke overses.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Reagerer kraftig på bjørnedrap i Jarfjord

Slik reagerer organisasjonene på bjørnefellingen i Jarfjord, der en binne med unger angrep en mann.

Skjøt feil bjørn, men stopper ikke oppdraget

Statens naturoppsyn har ikke fått stoppordre i jakta etter en bjørn i Jarfjord.

Skjøt feil bjørn etter angrep i Jarfjord

Statens naturoppsyn har skutt feil bjørn i Finnmark.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!