Støtt journalistikken

Støtt Fauna.no – tett på naturen

Din støtte gjør at Fauna.no kan være tettere på naturen – og det som står på spill.

Frivillig bidrag – én gang eller månedlig
QR-kode for støtte til Fauna.no med Vipps Skann med mobilen

Naturoppsynet kunne ikke ta oppdraget, og derfor skal 38 jegere settes inn mot ulven.

Statsforvalteren i Troms og Finnmark har gitt tillatelse til skadefelling av én ulv i Sør-Varanger kommune.

Det har vært gjentatte observasjoner av ulv i reinbeiteområdene i Sør-Varanger, noe som har ført til stor spredning i reinflokkene. Reinbeitedistriktet har rapportert om et betydelig kalvetap på 29 prosent i år, sammenlignet med bare 10 prosent på 1980-tallet. Situasjonen har presset distriktet til å søke om skadefelling av ulven.

Mange observasjoner

– Det er gjort mange observasjoner av ulv i høst- og sommerbeiteområdene hvor reinen oppholder seg. Reinflokkene er nå veldig spredt som følge av jaging fra ulven, rapporterer Statsforvalteren i Troms og Finnmark i sin fellingstillatelse.

Reineierne ville i utgangspunktet overlate til Statens naturoppsyn å skyte ulven fra helikopter, men dette har ikke latt seg gjennomføre. Derfor er det opprettet et nær 40 mann stort jaktlag for å få has på ulven.

Støtt journalistikken

Støtt Fauna.no – tett på naturen

Din støtte gjør at Fauna.no kan være tettere på naturen – og det som står på spill.

Frivillig bidrag – én gang eller månedlig
QR-kode for støtte til Fauna.no med Vipps Skann med mobilen

Strenge vilkår for felling

Tillatelsen til skadefelling er gitt under vilkår. Deltakerne i fellingen må følge spesifikke regler, inkludert bruk av rifler med ekspanderende prosjektiler og oppfyllelse av skyteprøver for storvilt. Det er også pålagt å melde om felling eller forsøk på felling umiddelbart til Statens naturoppsyn.

– Felling eller forsøk på felling skal omgående meldes til Statens naturoppsyn, påpeker Statsforvalteren.

Økonomisk kompensasjon

Reinbeitedistriktene får dekning for direkte og dokumenterte kostnader opp til 35.900 kroner. Det dekker utgifter som leie av hytter og bompenger, men ikke tapt arbeidsfortjeneste.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.