back to top

250 millioner til matsikkerhet

- Advertisement -

Norge har økt sin støtte til FNs organisasjon for ernæring og landbruk (FAO) med 250 millioner kroner for å støtte kriserespons og opprettholde matproduksjonen i krisesituasjoner.

Støtten vil kunne nå ut til rundt 600 000 mennesker som mangler tilgang til sikker mat, og vil gi dem såkorn, gjødsel, dyrefor og annet nødvendig utstyr til landbruk, fangst og fiske.

Utviklingsminister Anne Beathe Tvinnereim (Sp) understreker at innsats innen landbruk og matsikkerhet ikke bare redder liv, men også er effektiv bistand. For hver krone som brukes på å beskytte levebrødet på landsbygda, spares omtrent ti kroner i humanitær matvarebistand.

Den økte støtten fra Norge vil styrke FAOs krisemekanisme, Sfera, som ble etablert i 2004 for å gi raskere og mer fleksibel respons til humanitære kriser og redusere tiden det tar å få hjelpen ut til de som trenger det mest. Sfera har tidligere blitt brukt til å bidra med såfrø og reparasjon av ødelagt utstyr i jordskjelvområdene i Syria og Tyrkia for å hindre at dyrkingssesongen går tapt.

Med økende priser på energi og gjødsel, samt hyppigere ekstremvær som truer matsikkerheten ytterligere, vil den økte støtten fra Norge hjelpe FAO med å støtte land og folk i å opprettholde matproduksjonen i krisesituasjoner. Dette vil bidra til å forbygge sult på en kostnadseffektiv måte.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Jubel blant verneorganisasjonene, men kritikken hagler mot fortsatt bunntråling

Regjeringen har i dag vedtatt å opprette tre store nullfiskeområder i Oslofjorden som forbyr all fiskeri- og fangstaktivitet. Miljøorganisasjonene jubler over de historiske tiltakene,...

Sportfiskerne mener seg urettferdig behandlet

Sportsfiskerne mener fiskeforbudet i Oslofjorden ikke er faglig begrunnet.

Drastisk skritt: Forbudt å fiske i store deler av Oslofjorden

Drastisk skritt: Forbudt å fiske i store deler av Oslofjorden

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!