back to top

100.000 kroner i bot for ulovlig inngrep

Et entreprenørfirma i Sandefjord har fått en bot på 100.000 kroner for ulovlig inngrep i Moelv Brygge naturminne i Ringsaker kommune.

Arbeidet for å utbedre Moelv Brygge ble satt i gang i fjor sommer, men selskapet ble gjort oppmerksom på at motorisert ferdsel og inngrep i grunnen var forbudt i dette verneområdet på grunn av den helt unike forekomsten av Moelvtillitt.

Statsforvalteren mottok et tips om at selskapet hadde kjørt med riggmaskiner og fraktet materialer gjennom reservatet. Da man besøkte området, kunne man se tydelige spor i bakken som følge av tung maskinell transport.

Innlandet politidistrikt har etterforsket saken og gitt entreprenøren boten. Miljø- og landbruksdirektør Haavard Elstrand hos Statsforvalteren i Innlandet sier at bøteleggingen er et tydelig signal om at verne- og naturverdier skal respekteres.

Foto: Marie-Louise Olsen via Statsforvalteren i Innlandet

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Thor-Ivar Guldberg er utdannet journalist ved Norsk journalisthøgskole i Oslo. Han har vært innom en rekke redaksjoner i media, aviser, radio og TV samt organisasjoner og byråer innen kommunikasjon og PR.

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Svensk ulvebestand stuper – etterforsker kriminelle nettverk

Flere blir etterforsket for organisert kriminalitet.

Sjeldent og spennende møte med ulv i Oslo

Ulv ble sett lørdag morgen på Opsal i Oslo.

Nye klimarekorder: Villeste april på 100 år

Store kontraster mellom nord og sør.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!