Bjørnen ble felt 16. mai i Engerdal kommune i Innlandet fylke for å beskytte tamrein under kalvingsperioden.
Bjørnen ble felt 16. mai, på kvelden, nord for Elgå i Engerdal kommune. Det var en hann med anslått vekt på 70 kilo. Det opplyser seniorrådgiver Kjell Vidar Seljevoll i Miljødirektoratets viltseksjon i en epost til Rovdyr.org. Bjørnen er den fjerde som felles i Norge i år. Målet for myndighetene er å unngå store tap av tamrein under den kalvingsperioden.
Skader på tamrein
Miljødirektoratet opplyser i et vedtak av 14. mai det den 11. mai bler meldt om skader av bjørn på tamrein inne i kalvingslandet til Svahken sijte. Det er på vedtakstidspunktet registrert en simle og fire kalver som er bekreftet funnet drept/skadet av bjørn.
I tillegg er ytterligere tre kalver registrert med foreløpig vurdering som tilsier bjørneskade. Det er også gjort sporfunn av bjørn inne i kalvingsområdet. De ferskeste skadene ble registrert 12. mai.
Drepte forskningsbjørn
Bjørnen var merket med en GPS-sender som tilhørte et forskningsprosjekt på svensk side av grensa.
– Direktoratet fikk tilgang til data fra senderen 16. mai, etter dialog med svenske myndigheter. Tilgangen på dataene medførte at vi trakk inn fellingstillatelsen som var gitt til Alvdal kommune, og isteden ga fellingsoppdraget til Statens naturoppsyn fra og med 16. mai kl 18:00, opplyser Seljevoll til rovdyr.org.