back to top

Senter skal foredle ressursene

- Advertisement -

Et nytt forskningssenter skal ifølge gemini.no klare å foredle matressurser fra havet som foreløpig ikke er utnyttet.

Nettstedet skriver at millioner av tonn med marine arter i havet ikke blir utnyttet i dag. Det er snakk om arter som finnes nederst i næringskjeden, som beiter på planter og planteplankton.

– Marine arter på lavtrofisk nivå er et lite utforsket og utnyttet fiskeeventyr som vi nå må se nærmere på, sier seniorforsker ved SINTEF, Ingunn Marie Holmen. Hun er senterleder for SFI Harvest, et senter som ifølge gemini.no skal utvikle kunnskap og teknologi som skal legge til rette for å foredle disse artene fra havet. Ofte mindre enn de kjente marine artene (bildet).

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Hvem skal dø for økologisk mat?

Halvparten av verdens befolkning eller resten av naturen? Jordbruksdebatten har nådd et dramatisk høydepunkt der begge sider overser den åpenbare løsningen.

Hemmeligheten som får miljøfolk til å juble

Arbeiderpartiet må plutselig lytte til helt andre stemmer. Miljøbevegelsen kan knapt tro det som skjer.

Årsaken til at 13.000 medlemmer jubler

Sikret seg solid støtte. Slik skal millionene brukes.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!