Risikerer fengsel på halvannet år etter bjørneangrep.

Det er Svensk Jakt som melder at rettssaken mot to tidligere ledere ved den svenske Orsa dyrepark er avsluttet. Aktor la ned påstand om halvannet års fengsel for en tidligere parksjef. Han blir ansett som ansvarlig for en ulykke der en 18 år gammel parkvakt ble drept av en bjørn i innhengning.

Begge tiltalte sa seg ikke straffeskyldig da rettssaken nylig var oppe til behandling i svensk rett. Aktor i Mora tingsrätt sa torsdag under rettsaken at ulykken kunne vært unngått dersom det hadde blitt gjennomført systematisk arbeidsmiljøarbeid i parken, hvor det hadde vært gravinger forut for ulykken.

Samtidig som besøkende fikk delta i rengjøringen og fôring i et hegn for brunbjørn, gravde bjørnen seg inn til området. De tiltaltes forsvarere sa i retten at de to lederne måtte frifinnes, alternativt få lavere straff. Tingsrätten skal senere avsi sin dom.

Meld deg på nyhetsbrevet

Faunas nyhetsbrev gir deg fri tilgang til enkelte notiser og daglige nyheter – for full tilgang trenger du et abonnement.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.