back to top

Overraskende mange produkter er giftige

Miljødirektoratet avdekker i en undersøkelse at mange produkter solgt gjennom netthandel inneholder giftige kjemikalier.

Overraskende nok ble 33 prosent av de testede produktene funnet å være ulovlige på grunn av innholdet av skadelige stoffer. Undersøkelsen omfattet 85 forbrukerprodukter kjøpt fra både norske og utenlandske nettbutikker, og avslører en bekymringsfull trend. Hele 17 av de 51 analyserte produktene inneholdt helse- og miljøskadelige stoffer over tillatte grenseverdier. Disse produktene, som inkluderte alt fra leker til sportsutstyr, ble umiddelbart trukket fra markedet.

– Vi observerer flere utfordringer knyttet til kontroll av netthandel, uttaler Miljødirektoratet i sin rapport. Dette understreker behovet for økt oppmerksomhet og kontroll med produkter som selges online.

Giftige stoffer i hverdagsprodukter

Blant de skadelige stoffene som ble funnet i produktene, var ftalater, kortkjedede klorparafiner og tungmetaller som bly og kadmium. Disse stoffene kan ha alvorlige helse- og miljøkonsekvenser, og deres tilstedeværelse i forbrukerprodukter er strengt regulert.

– Samtlige som solgte produktene med innhold av regulert stoff over tillat grenseverdi har stanset salget av produktene umiddelbart, rapporterer Miljødirektoratet. Dette viser en positiv respons fra nettbutikkene når ulovligheter blir avdekket.

Merking mangler ofte

Undersøkelsen avdekket også at mange produkter manglet nødvendig merking, som CE-merkingen som bekrefter at et produkt oppfyller EU/EØS-kravene. Hele 44 prosent av produktene med krav om merking oppfylte ikke disse kravene, noe som ytterligere kompliserer forbrukernes mulighet til å gjøre trygge valg på nett.

Utenlandske nettbutikker i norsk drakt

En annen utfordring som ble belyst, er at mange utenlandske nettbutikker markedsfører seg mot norske forbrukere med norsk språk, priser i norsk valuta og til og med norske domener. Dette skaper en falsk trygghet og gjør det vanskelig for forbrukere å skille mellom norske og utenlandske virksomheter.

Miljødirektoratets arbeid med å avdekke og håndtere ulovlige produkter i netthandelen er et viktig skritt mot et tryggere forbrukermiljø. Forbrukere oppfordres til å være kritiske og oppmerksomme når de handler på nett, og å støtte butikker som kan dokumentere sikkerheten og lovligheten av sine produkter.

Miljødirektoratets rapport understreker viktigheten av kontinuerlig tilsyn og kontroll med netthandel, samt behovet for forbedrede rutiner hos virksomhetene for å sikre at de ikke selger ulovlige og potensielt skadelige produkter.

Forbrukere, nettbutikker og myndigheter må arbeide sammen for å sikre et trygt og ansvarlig netthandelsmiljø, hvor helse, sikkerhet og miljø står i fokus, går det fram av rapporten.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Thor-Ivar Guldberg er utdannet journalist ved Norsk journalisthøgskole i Oslo. Han har vært innom en rekke redaksjoner i media, aviser, radio og TV samt organisasjoner og byråer innen kommunikasjon og PR.

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Støtt Fauna.no – Din støtte gjør en forskjell

Fauna.no leverer nyheter og innsikt som betyr noe – men vi trenger din hjelp for å fortsette arbeidet, og bli enda bedre. Du kan støtte oss med et valgfritt beløp, uten å binde deg til abonnement.

Ulvejakt-skandale: Ti menn siktet etter storaksjon

Ti menn fra Innlandet er siktet for alvorlig miljøkriminalitet etter ulovlig jakt på ulv i Eidskog. Økokrim har beslaglagt over hundre våpen, og saken...

Her er vedtaket – nå starter jakten i fem kommuner

Her kan du lese hele vedtaket om ulvejakt på Hadeland.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!