Naturvernforbundet er svært skuffet over den oppdaterte forvaltningsplanen for våre norske havområder. Regjeringen kunne spart seg for oppdateringen til de har noe å komme med, mener Truls Gulowsen i Naturvernforbundet.
Det faglige grunnlaget tilsier at vi trenger et krafttak for havområdene. I denne planen er det dessverre svært lite som minner om at regjeringen har tak på noe som helst, mener forbundet.
Få full tilgang til alt innhold i Fauna.no
– Er det dette som er regjeringas ambisjonsnivå når det kommer til hav? Vi står midt i en eskalerende klima- og naturkrise og det haster å følge opp naturavtalen. Da trengs det mer enn «utredninger og vurderinger», mener Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.
For eksempel jobber regjeringen fortsatt med ferdigstillingen av en plan for å redde sjøfuglene, slik de har registrert siden dette ble vedtatt i Stortinget i 2016.
Naturvernforbundet er også spesielt skuffet over at regjeringen ikke greier å levere på etableringen av marine verneområder. Ifølge Naturavtalen skal 30 prosent av havet vernes som marine verneområder innen 2030.
– Marine verneområder er vårt viktigste verktøy for å ta vare på livet i havet. Til tross for et glimrende faglig utgangspunkt, greier ikke regjeringen å peke på ett eneste område som de ønsker å verne. Denne planen er en oppsummering av dagens politikk som vi vet er for lite, for treigt og for dårlig. De kunne spart seg for denne oppdateringen, mener Gulowsen.