Støtt journalistikken

Støtt Fauna.no – tett på naturen

Din støtte gjør at Fauna.no kan være tettere på naturen – og det som står på spill.

Frivillig bidrag – én gang eller månedlig
QR-kode for støtte til Fauna.no med Vipps Skann med mobilen

En undersøkelse som Havforskningsinstituttet har gjort viser at innholdet av miljøgifter i to ulike marine oljer er bedre enn sitt rykte.

Instituttet melder at det var stor variasjon i innholdet av miljøgifter, men ingen av oljene hadde nivåer som oversteg grenseverdiene som gjelder for Norge og EU. Arbeidet er gjennomført for Mattilsynet, som hvert år får analysert innholdet av uønskede stoffer i marine oljer som selges som kosttilskudd.

Under grenseverdi

Oljene ble analysert for dioksiner, dioksinlignende PCB, ikke-dioksinlignende PCB, polybromerte flammehemmere, arsen, kadmium, kvikksølv, bly, 3-MCPD, 3- MCPD-estere og glysidylestere.

– Resultatene viste at innholdet av uønskede stoffer i oljene varierte mye, men ingen av oljene hadde nivåer som oversteg grenseverdiene i Norge og EU, sier forsker Bente Nilsen.

Mer kadmium i raudåteolje

Raudåteoljen hadde en forholdsvis høy konsentrasjon av kadmium. Nivået i denne oljen var betydelig høyere enn nivåene av kadmium som tidligere er funnet i marine oljer som selges som kosttilskudd. Konsentrasjonen lå likevel under grenseverdien for kadmium i kosttilskudd.

Støtt journalistikken

Støtt Fauna.no – tett på naturen

Din støtte gjør at Fauna.no kan være tettere på naturen – og det som står på spill.

Frivillig bidrag – én gang eller månedlig
QR-kode for støtte til Fauna.no med Vipps Skann med mobilen

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.