back to top

Havørner skal ikke lengre behandles som søppel (+)

Døde ørner som er slått ihjel av vindmøllebladene ved Fosen Vind vil ikke i framtida bli kastet i søpla.

Det skriver NRK, som viser til Adresseavisens oppslag om at det finnes en avtale mellom kraftselskapet og det lokale avfallsselskapet om at ørnene blir kasta i søpla. Norge Miljøvernforbund har tidligere anmeldt selskapet for bevisforspillelse og tyveri av fredet vilt.

Etter normal viltforvaltning er alle ville dyr som finnes dør, Viltfondets eiendom. Miljødirektoratet mener imidlertid at fallvilt kan kastes i søpla. På Smøla følger de imidlertid en annen praksis.

– På Smøla er rutinen at døde fugler legges i en fryser slik at NINA kan benytte disse i sin forskning. Dette er noe vi gjerne også kan etablere som praksis på Fosen, sier kommunikasjonsansvarlig Geir Fuglseth ved utbyggingsprosjektet på Fosen i Statkraft, skriver NRK. Han understreker samtidig at selskapet ikke har gjort noe galt.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Thor-Ivar Guldberg er utdannet journalist ved Norsk journalisthøgskole i Oslo. Han har vært innom en rekke redaksjoner i media, aviser, radio og TV samt organisasjoner og byråer innen kommunikasjon og PR.

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Svensk ulvebestand stuper – etterforsker kriminelle nettverk

Flere blir etterforsket for organisert kriminalitet.

Sjeldent og spennende møte med ulv i Oslo

Ulv ble sett lørdag morgen på Opsal i Oslo.

Nye klimarekorder: Villeste april på 100 år

Store kontraster mellom nord og sør.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!