Du ser bare én av sakene
Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.
Allerede abonnent? Logg inn
Nesten halvparten av vindturbinene i Nord-Odal er ute av drift.
I Nord-Odal kommune står 15 av 34 vindturbiner stille på grunn av tekniske feil, noe som har ført til et tap av flere millioner kroner i forventede inntekter for kommunen.
Ordfører Odd Kjetil Østvand-Sløtte (Ap) beskriver situasjonen som «litt tragisk» og påpeker at kommunens allerede stramme budsjett blir ytterligere belastet.
Feilene, som hovedsakelig skyldes produksjonsfeil på vingebladene, ble først oppdaget tidlig i 2023. Vindkraftselskapet Odal Vindkraftverk, ledet av Lars Tallhaug, har bekreftet at 13 turbiner har skader på vingebladene, mens to andre turbiner er ute av drift grunnet andre skader som er under utbedring.
STØTT FAUNA.NO
Vil du være med og styrke Fauna.no?
Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.
Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.
Åpne Vipps og søk etter 658029.
Søk 658029 i Vipps
Skann med Vipps
Velg beløpet selv
Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.
Kommunen mottar produksjonsavgift basert på kraftverkets produksjon, og inntektstapet har så langt beløpt seg til tre millioner kroner. Reparasjonsarbeidet er i gang, men det er usikkert hvor lang tid det vil ta før alle turbinene er tilbake i normal drift, melder NRK.




