back to top

Ekspertene leter etter løsninger for sjøfuglenes fremtid

- Advertisement -

Sjøfuglene langs norskekysten er i dramatisk nedgang. Nå samles forskere, politikere og fugleinteresserte på Vega for å finne løsninger.

Blant deltakerne på konferansen er fuglevoktere fra Vegaøyan, Fleinvær og Træna, som skal dele sine praktiske observasjoner. Noen av Norges fremste forskere, som er på feltarbeid fra Svalbard til Mørekysten, vil også være til stede. Marinbiolog Nina Jensen, tidligere leder for WWF og nå CEO i Kjell Inge Røkkes REV Ocean, skal innlede om havets økosystem og hva vi kan gjøre for sjøfuglene.

– Vi må handle nå for å redde sjøfuglene, sier Nina Jensen.

Generalsekretær Christian Steel i Sabima og naturvernrådgiver Martin Eggen i BirdLife Norge vil også innlede om situasjonen og mulige tiltak for å hjelpe sjøfuglene. Det melder Birdlife Norge.

Fuglan veit

Prosjektleder Bente Sundsvold fra UiT – Norges Arktiske Universitet, leder prosjektet FUGLAN VEIT. Sammen med forsker Tone Kristin Reiertsen vil hun presentere prosjektet som har som mål å gi ny kunnskap og oppmerksomhet til sjøfugler. Prosjektdeltakerne ser behov for nye allianser i forvaltning og omsorg for truede sjøfugler i en tid med store klima- og miljøendringer.

– Vi må samarbeide på tvers av frivillige organisasjoner, skoler, fuglevoktere og politikere for å hjelpe sjøfuglene, sier Bente Sundsvold.

SoS – Sound of silence

Konferansen er en del av prosjektet «Sound of Silence – Lyden av stillhet», som tar for seg hvordan lyden av fuglene i fuglefjellene og fugleværene stilner stadig flere steder. Målet er å snu utviklingen ved å øke oppmerksomheten om sjøfuglenes situasjon. Dette har skjedd både gjennom konferansene i Bodø og nå på Vega, samt utstillingen «Sjøfuglarkivet på heimvei», et dokumentasjonsprosjekt med bilder og opptak av kystfolk fra 70-tallet.

– Vi må sikre areal i kystsonen og havområdene, forhindre forstyrrelser i hekketiden og gjøre noe med fiskeredskaper som er dødsfeller for fuglene, sier naturvernrådgiver Martin Eggen i Birdlife.

Konferansen på Vega Verdensarvsenter 3. juli er åpen for alle som er interesserte i fugler og vil høre ny kunnskap og delta i diskusjoner om den dramatiske nedgangen i sjøfuglbestandene.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Politikerne skal på realitetstokt i Oslofjorden

Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen tar Oslofjordrådet med på et realitetstokt.

Derfor går Miljødirektoratet mot jakt i Frostisen

Dette gjør at det ikke blir drept jervebinne med unger i området.

NOAH har tro på at Stortinget vil følge opp

Regner med å få Stortinget med seg etter hvert.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!