back to top

Flere brunbjørn i Karasjok

- Advertisement -

Forskere ved Norsk institutt for bioøkonom (NIBIO) har påvist flere ukjente brunbjørn i av grensede områder ved Karasjok.

Undersøkelsenen som er gjort i et område rundt Karasjok ble samlet inn ved hjelp av hårfeller.

– Det ble gjort undersøkelser med hårfeller i Karasjok kommune allerede i 2009, forteller forsker Paul Eric Aspholm i NIBIO. De siste fire årene har vi fått muligheten til å gjøre mer systematiske undersøkelser av utviklingen i bjørnebestanden.

Han opplyser at målet med hårfelleprosjektet er å samle inn viktig kunnskap om bjørnenes antall, kjønnsfordeling, vandringer og slektskap. Behovet for kunnskap er stort. Lokalbefolkningen støtter opp om prosjektet og er svært interessert i resultatene, som kan sier noe om hvor mange bjørner som finnes i området.

– Ikke minst kan vi følge hvordan bjørnene beveger seg i forhold til hverandre og i forhold til mennesker. Vi får også god oversikt over hvilke bjørner som vandrer ut og hvilke nye som kommer inn, sier han.

I løpet av to måneder sommeren 2022 fikk forskerne inn 16 prøver fra ulike bjørner, åtte hannbjørner og åtte hunnbjørner. Fem av disse, to hanner og tre hunner, var ikke kjent for forskerne fra før.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

SP, KrF og FrP er verst for dyrene

SP, KrF og FrP er verst for dyrene

Valgkampen: Dette mener partiene om norske rovdyr

Dette mener partiene om rovdyr en drøy måned før valget.

Bjørnejakt uten nødvendig kontroll

Siste skrik i valgkampen, rovdyrene taper.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!