– Bruk av løs hund er en svært kontroversiell jaktform, og forbindes først og fremst med den engelske revejakten, som er dyreetisk uforsvarlig.

Det sier veterinær og leder i NOAH, Siri Martisen, i en pressemelding.

– Dyrene kan jages i timevis og det er en stor belastning for dyret som blir jaget. Bruken av løse hunder setter også andre ville dyr i fare. NOAH mener det er alvorlig at departementet åpner for denne uetiske jaktformen. Vi vet at jaktmiljøer som ikke ønsker rovdyr i Norge, stadig presser på for å utvide grensene for hva som er akseptabelt å gjøre mot disse truede dyrene. Vi er nå i en situasjon hvor regjeringen består av mennesker som driver frem en mer ekstrem og hensynsløs behandling av ville dyr – spesielt rovdyr, sier veterinær i NOAH, Siri Martinsen.

Det ble torsdag kjent at Klima- og miljødepartementet har gitt tillatelse til bruk av «løs, på drevet halsende hund» under lisensfelling av ulver i Nord-Østerdalen. Etter viltloven er bruken av løs, på drevet halsende hund forbudt under jakt på ulver og andre store rovdyr.

NOAH viser til at denne jaktformen av dyrevernmessige grunner er forbudt i mange land, og Klima- og miljødepartementet har selv tidligere gitt uttrykk for at jaktformen er svært problematisk.

Store forstyrrelser

I 2019 skrev departementet at: «Løs, på drevet halsende hunder kan medføre store forstyrrelser for eller angrep på annet vilt, angrep på beitedyr og mye stress og lidelse for viltet som forfølges. Departementet er videre kjent med at erfaringene fra skadefellingsforsøk på ulv de siste tre årene, der blant annet svenske godt trente hunder har vært benyttet, har bekreftet at tiltaket kan ha slike negative effekter. Departementet viser i den sammenheng til situasjoner med jaging av annet vilt og angrep på sau, rapportert etter skadefellingsforsøk på ulv i Nord-Østerdalen.»

Kontroversiell jakt

Nå har altså likevel regjeringen valgt å åpne for slik kontroversiell jakt i lisensjakt også, og overkjører dermed sitt fagdirektorat, Miljødirektoratet, sier organisasjonen i pressemeldingen. Og mener det er et paradoks at denne kontroversielle avgjørelsen kommer på et tidspunkt hvor værforholdene får kommuner til å tvert imot å gjøre flere tiltak for å ta hensyn til ville dyr:

– Over 40 kommuner i Norge har nå innført ekstraordinær båndtvang av hensyn til ville dyr som sliter med store mengder snø, men i Nord-Østerdalen skal man da altså slippe jakthunder løs for å jage ulver med risiko for at de også jager en rekke andre dyr som nå balanserer på grensen til overlevelse midt på vinteren. Denne regjeringen har verken øye for naturmangfold eller dyrevern. Hensynsløs forfølgelse av rovdyr er tydeligvis en av regjeringens «viktigste saker» – i strid med hva folk flest faktisk ønsker og i strid med faglige råd, sier Martinsen.